Journalistik med samhällsstudier inriktning sociologi
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
19,1 sökande per antagen.
VT 2026
13,7 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,12 | 16,58 | −1,54 | 29 | −2,04 |
| BII | 18,52 | 17,45 | −1,07 | 11 | −1,32 |
| HP | 0,95 | 0,75 | −0,20 | 19 | −0,31 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 4 år: varierande (−1,43)
- HP 4 år: fallande (−0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 16,58 | 17,45 | 0,75 | 267 | 13 | 14 |
| VT 2026 | 15,09 | 14,92 | 0,40 | 273 | 17 | 20 |
| HT 2025 | 15,45 | 18,05 | 0,45 | 221 | 13 | 18 |
| VT 2025 | 15,50 | 16,03 | 0,45 | 273 | 21 | 18 |
| HT 2024 | 17,21 | 18,75 | 0,55 | 236 | 16 | 12 |
| VT 2024 | 16,35 | 16,20 | 0,55 | 266 | 24 | 12 |
| HT 2023 | 18,58 | 15,77 | 0,60 | 257 | 17 | 12 |
| VT 2023 | 18,02 | 19,27 | 0,35 | 257 | 18 | 12 |
| HT 2022 | 18,01 | 16,60 | 0,90 | 265 | 17 | 7 |
| VT 2022 | 17,00 | 15,59 | 0,70 | 328 | 30 | 12 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Södertörns högskola
Liknande program vid Södertörns högskola
- Socionomprogrammet med storstadsprofilSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI18,02HP0,85Sök/plats29,4
- IT, medier och designSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI16,35HP0,85Sök/plats15,3
- Journalistik och digitala medierSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI16,61HP0,85Sök/plats9,6
- Internationella medievetarprogrammetSödertörns högskola · Huddinge · VT 2026BI15,85HP0,60Sök/plats11,3
- Europaprogrammet, ämnesinriktning statsvetenskapSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI18,63HP0,85Sök/plats30,3
- Digital affärsutveckling inom event och projektSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI15,82HP0,70Sök/plats12,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,12 | 8 | 16,58 | 8 | 29 |
| BII | 18,52 | 1 | 17,45 | 1 | 11 |
| HP | 0,95 | 5 | 0,75 | 5 | 19 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 2 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 2 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,75 | 11 | 15,09 | 11 | 30 |
| BII | 19,08 | 1 | 14,92 | 2 | 9 |
| HP | 0,65 | 7 | 0,40 | 7 | 11 |
| BF | 3,50 | 1 | – | 0 | 2 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 20 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 2 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 195 | 73 % | 13 | 93 % |
| Män | 72 | 27 % | 1 | 7 % |
| 24 år eller yngre | 201 | 75 % | 10 | 71 % |
| 25–34 år | 51 | 19 % | 4 | 29 % |
| 35 år eller äldre | 15 | 6 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Journalistik med samhällsstudier inriktning sociologi vid Södertörns högskola HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,58 i betygsgruppen BI, 17,45 i BII, 0,75 på högskoleprovet.
Hur många sökte Journalistik med samhällsstudier inriktning sociologi HT 2026?
267 personer sökte, och 13 hade programmet som förstahandsval. 14 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,13 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod