Journalistik med samhällsstudier - inriktning sociologi
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2021 urval 2
VT 2021 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 232 sökande hittills, varav 11 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2021
23,1 sökande per antagen.
VT 2021
37,6 sökande per antagen.
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−2,61)
- HP 5 år: varierande (−0,35)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 232 | 11 | ||||
| VT 2022 (inställd) | 0 | |||||
| HT 2021 | 17,55 | 16,61 | 0,75 | 277 | 15 | 12 |
| VT 2021 | 17,93 | 16,55 | 0,75 | 338 | 29 | 9 |
| HT 2020 | 18,52 | 18,13 | 0,70 | 268 | 23 | 9 |
| VT 2020 | 16,30 | 18,58 | 0,95 | 228 | 21 | 9 |
| HT 2019 | 15,61 | 17,28 | 1,10 | 188 | 11 | 7 |
| VT 2019 | 16,70 | 16,20 | 0,85 | 220 | 21 | 8 |
| HT 2018 | 18,17 | 15,91 | 0,80 | 276 | 14 | 8 |
| VT 2018 | 17,80 | – | 0,90 | 362 | 26 | 3 |
| HT 2017 | 18,60 | – | 1,05 | 341 | 21 | 5 |
| VT 2017 | 19,75 | 16,42 | 1,35 | 395 | 38 | 4 |
| HT 2016 (inställd) | 411 | 23 | 0 | |||
| VT 2016 | 20,31 | – | 0,90 | 486 | 45 | 5 |
| HT 2015 | 20,16 | – | 1,10 | 546 | 45 | 5 |
| VT 2015 | 19,90 | – | 1,60 | 542 | 62 | 5 |
| VT 2014 | 19,70 | – | 1,25 | 516 | 45 | 5 |
| VT 2013 | 20,10 | – | 1,10 | 508 | 56 | 5 |
| VT 2012 | 19,48 | – | 1,50 | 414 | 36 | 4 |
| HT 2011 | 20,15 | – | 1,60 | 547 | 52 | 6 |
| VT 2011 | 19,85 | – | 1,40 | 379 | 33 | 6 |
| HT 2010 | 20,60 | – | 1,60 | 508 | 52 | 6 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Södertörns högskola
Liknande program vid Södertörns högskola
- Socionomprogrammet med storstadsprofilSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI18,02HP0,85Sök/plats29,4
- IT, medier och designSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI16,35HP0,85Sök/plats15,3
- Journalistik och digitala medierSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI16,61HP0,85Sök/plats9,6
- Internationella medievetarprogrammetSödertörns högskola · Huddinge · VT 2026BI15,85HP0,60Sök/plats11,3
- Europaprogrammet, ämnesinriktning statsvetenskapSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI18,63HP0,85Sök/plats30,3
- Digital affärsutveckling inom event och projektSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI15,82HP0,70Sök/plats12,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,01 | 7 | 17,55 | 7 | 34 |
| BII | 18,22 | 1 | 16,61 | 1 | 12 |
| HP | 0,85 | 4 | 0,75 | 4 | 16 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 3 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 3 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,41 | 5 | 17,93 | 5 | 54 |
| BII | 17,19 | 1 | 16,55 | 1 | 13 |
| HP | 0,85 | 3 | 0,75 | 3 | 21 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 3 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 9 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 176 | 76 % | – | – |
| Män | 56 | 24 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 153 | 66 % | – | – |
| 25–34 år | 62 | 27 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 17 | 7 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Journalistik med samhällsstudier - inriktning sociologi vid Södertörns högskola HT 2021?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,55 i betygsgruppen BI, 16,61 i BII, 0,75 på högskoleprovet.
Hur många sökte Journalistik med samhällsstudier - inriktning sociologi HT 2021?
277 personer sökte, och 15 hade programmet som förstahandsval. 12 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,97 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod