Journalistik med samhällsstudier - inriktning historia
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 116 sökande hittills, varav 7 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
22,8 sökande per antagen.
VT 2026
10,8 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,57 | 17,08 | −0,49 | 20 | −2,28 |
| BII | – | – | 4 | −0,86 | |
| HP | 1,00 | 0,90 | −0,10 | 7 | −0,17 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 4 år: varierande (−0,32)
- HP 2 år: stigande (+0,45)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 116 | 7 | ||||
| HT 2026 | 17,08 | – | 0,90 | 137 | 11 | 6 |
| VT 2026 | 13,85 | 18,42 | * | 108 | 12 | 10 |
| HT 2025 | 14,45 | * | 0,60 | 137 | 6 | 10 |
| VT 2025 | 15,31 | – | 0,40 | 107 | 7 | 7 |
| HT 2024 | 15,71 | 16,94 | * | 116 | 3 | 7 |
| VT 2024 | 13,00 | 19,87 | * | 98 | 3 | 7 |
| HT 2023 | 14,61 | – | * | 106 | 5 | 7 |
| VT 2023 | 15,36 | 12,93 | 0,90 | 95 | 7 | 7 |
| HT 2022 | 17,40 | – | 0,45 | 102 | 8 | 7 |
| VT 2022 | 11,46 | * | * | 109 | 6 | 7 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Södertörns högskola
Liknande program vid Södertörns högskola
- Socionomprogrammet med storstadsprofilSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI18,02HP0,85Sök/plats29,4
- IT, medier och designSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI16,35HP0,85Sök/plats15,3
- Journalistik och digitala medierSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI16,61HP0,85Sök/plats9,6
- Internationella medievetarprogrammetSödertörns högskola · Huddinge · VT 2026BI15,85HP0,60Sök/plats11,3
- Europaprogrammet, ämnesinriktning statsvetenskapSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI18,63HP0,85Sök/plats30,3
- Digital affärsutveckling inom event och projektSödertörns högskola · Huddinge · HT 2026BI15,82HP0,70Sök/plats12,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,57 | 4 | 17,08 | 4 | 20 |
| BII | – | 0 | – | 0 | 4 |
| HP | 1,00 | 2 | 0,90 | 2 | 7 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 2 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 4 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,50 | 5 | 13,85 | 6 | 1 |
| BII | 18,42 | 1 | 18,42 | 1 | 2 |
| HP | 0,65 | 3 | * | 2 | 0 |
| BF | 3,50 | 1 | 3,00 | 1 | 1 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 8 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 68 | 59 % | – | – |
| Män | 48 | 41 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 68 | 59 % | – | – |
| 25–34 år | 39 | 34 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 9 | 8 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Journalistik med samhällsstudier - inriktning historia vid Södertörns högskola HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,08 i betygsgruppen BI, 0,90 på högskoleprovet.
Hur många sökte Journalistik med samhällsstudier - inriktning historia HT 2026?
137 personer sökte, och 11 hade programmet som förstahandsval. 6 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +2,63 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod