Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknik
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Högskoleingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
16,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,20 | 19,01 | −0,19 | 90 | −0,11 |
| BII | 18,61 | 18,61 | oförändrat | 59 | oförändrat |
| HP | 1,40 | 1,40 | oförändrat | 112 | +0,01 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+3,61)
- HP 5 år: stigande (+0,65)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 19,01 | 18,61 | 1,40 | 559 | 68 | 33 |
| HT 2025 | 18,54 | 17,60 | 1,35 | 488 | 67 | 39 |
| HT 2024 | 16,77 | 17,50 | 1,15 | 348 | 46 | 40 |
| HT 2023 | 16,41 | 17,73 | 1,10 | 315 | 40 | 40 |
| HT 2022 | 15,89 | 17,08 | 1,00 | 341 | 42 | 40 |
| HT 2021 | 15,40 | 15,37 | 0,75 | 296 | 33 | 40 |
| HT 2020 | 15,49 | 15,65 | 0,90 | 294 | 40 | 41 |
| HT 2019 | 15,10 | 14,90 | 1,00 | 260 | 36 | 40 |
| HT 2018 | 15,72 | 15,77 | 1,05 | 317 | 43 | 38 |
| HT 2017 | 15,10 | 14,10 | 1,05 | 269 | 24 | 38 |
| HT 2016 | 15,97 | 15,13 | 1,00 | 289 | 34 | 38 |
| HT 2015 | 16,25 | 17,41 | 1,10 | 325 | 38 | 36 |
| HT 2014 | 16,80 | 16,50 | 1,00 | 255 | 32 | 35 |
| HT 2013 | 16,50 | 16,40 | 1,10 | 296 | 42 | 35 |
| HT 2012 | 17,00 | 15,88 | 1,10 | 280 | 44 | 35 |
| HT 2011 | * | * | * | 221 | 33 | 35 |
| HT 2010 | 15,00 | 14,75 | 0,80 | 210 | 35 | 36 |
| HT 2009 | * | 169 | 44 | 35 | ||
| HT 2008 | * | 112 | 25 | 24 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet | Uppsala | 19,01 | 1,40 | 16,9 | 559 |
| Karlstads universitet | Karlstad | 15,89 | 0,90 | 6,3 | 188 |
Om programmet
Vill du vara med och utveckla framtidens produkter, bygga ut elkraften eller jobba för en hållbar utveckling av elbilar? Det kan bli verklighet om du läser till högskoleingenjör i elektroteknik. Som elektroingenjör förstår du hur tekniken fungerar och hur den kan användas för att skapa morgondagens produkter. Det är eftertraktat i en bransch med stort behov av kompetens både i Sverige och utomlands.
Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknik i Uppsala har två profiler, en mot elektroteknik och en mot kärnkraftteknik. Här får du teoretiska och praktiska kunskaper i elektroteknik som ger dig yrkeskompetens inför framtidens behov inom såväl exportindustrin som det lokala näringslivet.
I början av utbildningen läser du matematik, grundläggande mekanik samt ett stort kursblock i elektroteknikens grunder. Under år två och tre läser du större kurser i elektronik, i elkraftteknik, och även programmering, CAD-, mjukvaru- och hårdvaruteknik, design av elektriska system samt industriell ekonomi och industriell teknik. Många kurser är projektorienterade och ger möjlighet att direkt omsätta teori i praktisk tillämpning.
Med en examen i elektroteknik från Uppsala universitet har du många möjligheter till ett spännande och utvecklande arbete. Elektroingenjörer efterfrågas för arbete med utveckling, konstruktion, test, installation samt drift och underhåll av elektrotekniska system särskilt inom elkraftområdet. Du kan även välja att läsa vidare på ett masterprogram.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,98HP1,80Sök/plats39,1
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett civilingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,10HP1,35Sök/plats15,3
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,72HP1,75Sök/plats10,2
- Kandidatprogram i systemvetenskap - SystemutvecklingUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,54HP1,25Sök/plats12,5
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,42HP1,30Sök/plats28,2
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,40HP1,25Sök/plats13,5
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,20 | 19 | 19,01 | 14 | 90 |
| BII | 18,61 | 6 | 18,61 | 6 | 59 |
| HP | 1,40 | 13 | 1,40 | 10 | 112 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 2 |
| DA | * | 3 | * | 3 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 89 | 16 % | 4 | 12 % |
| Män | 470 | 84 % | 29 | 88 % |
| 24 år eller yngre | 438 | 78 % | 27 | 82 % |
| 25–34 år | 100 | 18 % | 5 | 15 % |
| 35 år eller äldre | 21 | 4 % | 1 | 3 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknik vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 19,01 i betygsgruppen BI, 18,61 i BII, 1,40 på högskoleprovet.
Hur många sökte Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknik HT 2026?
559 personer sökte, och 68 hade programmet som förstahandsval. 33 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,47 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Karlstads universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod