Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Högskoleingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
8,8 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,60 | 17,08 | −0,52 | 75 | −0,20 |
| BII | 17,45 | 17,45 | oförändrat | 46 | −0,04 |
| HP | 1,20 | 1,20 | oförändrat | 94 | −0,01 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+1,66)
- HP 5 år: stigande (+0,40)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 17,08 | 17,45 | 1,20 | 584 | 87 | 66 |
| HT 2025 | 16,30 | 16,77 | 1,10 | 545 | 96 | 79 |
| HT 2024 | 15,60 | 17,18 | 0,95 | 534 | 87 | 80 |
| HT 2023 | 15,80 | 16,29 | 0,90 | 515 | 88 | 80 |
| HT 2022 | 14,84 | 15,99 | 0,75 | 537 | 89 | 95 |
| HT 2021 | 15,42 | 14,35 | 0,80 | 625 | 106 | 100 |
| HT 2020 | 15,67 | 15,99 | 0,75 | 610 | 99 | 95 |
| HT 2019 | 14,63 | 15,91 | 0,75 | 557 | 117 | 85 |
| HT 2018 | 15,63 | 16,44 | 1,00 | 614 | 101 | 74 |
| HT 2017 | 16,20 | 17,14 | 1,10 | 680 | 124 | 65 |
| HT 2016 | 17,00 | 16,51 | 1,15 | 687 | 130 | 65 |
| HT 2015 | 17,36 | 16,50 | 1,20 | 733 | 116 | 65 |
| HT 2014 | 17,40 | 16,87 | 1,15 | 596 | 114 | 65 |
| HT 2013 | 18,20 | 18,30 | 1,20 | 651 | 125 | 65 |
| HT 2012 | 18,05 | 18,23 | 1,10 | 651 | 123 | 60 |
| HT 2011 | 18,50 | 17,45 | 1,20 | 631 | 142 | 60 |
| HT 2010 | 18,59 | 18,70 | 1,30 | 658 | 170 | 60 |
| HT 2009 | 1,10 | 531 | 144 | 65 | ||
| HT 2008 | 1,10 | 410 | 122 | 65 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet | Uppsala | 17,08 | 1,20 | 8,8 | 584 |
| Umeå universitet | Umeå | 14,25 | 1,00 | 4,9 | 245 |
Om programmet
Civilingenjörsprogrammet i byggteknik ger dig bred kunskap om hur man planerar, bygger och utvecklar framtidens samhälle. Du kan se fram emot utmanande arbetsuppgifter. Inom programmet anpassas undervisningen för att efterlikna verkligheten i arbetslivet. Därför kommer du ofta att arbeta i projektgrupper. I samtliga tekniska ämnen tränar du också regelbundet på både muntlig och skriftlig redovisning, för att du ska vara väl förberedd i din framtida yrkesroll när du ska presentera dina projekt i olika arbetssituationer.
Utbildning i användandet av moderna datorhjälpmedel är en viktig del av utbildningen och vi eftersträvar alltid att använda program som är vanligt förekommande på företag i byggbranschen.
Programmet har en bred inriktning mot hela byggmarknaden. Det innebär att du som färdig högskoleingenjör har många valmöjligheter. Du kan till exempel arbeta som projektingenjör, projekterande byggnadsingenjör, kalkylator, inköpare, arbetsledare inom produktion eller projektledare.
Svenska är det huvudsakliga undervisningsspråket, dock kan inslag av undervisning på engelska förekomma.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,98HP1,80Sök/plats39,1
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett civilingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,10HP1,35Sök/plats15,3
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,72HP1,75Sök/plats10,2
- Kandidatprogram i systemvetenskap - SystemutvecklingUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,54HP1,25Sök/plats12,5
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,42HP1,30Sök/plats28,2
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,40HP1,25Sök/plats13,5
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,60 | 39 | 17,08 | 29 | 75 |
| BII | 17,45 | 10 | 17,45 | 9 | 46 |
| HP | 1,20 | 25 | 1,20 | 19 | 94 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 1 |
| DA | * | 9 | * | 9 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 165 | 28 % | 22 | 33 % |
| Män | 419 | 72 % | 44 | 67 % |
| 24 år eller yngre | 513 | 88 % | 60 | 91 % |
| 25–34 år | 55 | 9 % | 6 | 9 % |
| 35 år eller äldre | 16 | 3 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,08 i betygsgruppen BI, 17,45 i BII, 1,20 på högskoleprovet.
Hur många sökte Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik HT 2026?
584 personer sökte, och 87 hade programmet som förstahandsval. 66 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,78 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Umeå universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod