Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik med materialvetenskap
- Hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
14,1 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,15 | 21,15 | oförändrat | 102 | −0,18 |
| BII | 19,47 | 19,47 | oförändrat | 20 | −0,10 |
| HP | 1,70 | 1,70 | oförändrat | 110 | −0,02 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+3,81)
- HP 5 år: stigande (+0,70)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 21,15 | 19,47 | 1,70 | 478 | 52 | 34 |
| HT 2025 | 20,05 | 19,85 | 1,55 | 425 | 36 | 32 |
| HT 2024 | 19,53 | 19,30 | 1,40 | 427 | 45 | 34 |
| HT 2023 | 18,97 | 19,10 | 1,35 | 334 | 29 | 36 |
| HT 2022 | 18,15 | 18,80 | 1,15 | 370 | 35 | 34 |
| HT 2021 | 17,34 | 17,85 | 1,00 | 249 | 15 | 34 |
| HT 2020 | 17,49 | 17,95 | 1,05 | 265 | 15 | 34 |
| HT 2019 | 16,17 | 15,28 | 1,20 | 240 | 20 | 40 |
| HT 2018 | 16,67 | 14,45 | 1,10 | 247 | 16 | 38 |
| HT 2017 | 15,80 | 16,34 | 1,25 | 309 | 21 | 38 |
| HT 2016 | 16,60 | 17,25 | 1,20 | 328 | 22 | 38 |
| HT 2015 | 15,31 | 14,45 | 0,90 | 336 | 32 | 50 |
| HT 2014 | 15,00 | 13,27 | 0,80 | 273 | 24 | 60 |
| HT 2013 | * | * | * | 308 | 23 | 58 |
| HT 2012 | * | * | * | 311 | 39 | 70 |
| HT 2011 | 16,60 | 17,20 | * | 372 | 36 | 70 |
| HT 2010 | * | * | * | 243 | 24 | 43 |
| HT 2009 | * | 221 | 15 | 42 | ||
| HT 2008 | * | 162 | 20 | 22 |
Om programmet
Material behövs överallt och sätter de yttersta gränserna för all teknik. Kunskap om material behövs för att utveckla olika konstruktioner som till exempel flygplan, medicinska implantat eller mikroelektronik, och för att ta fram nya material så som biomaterial och material för energigenerering och energilagring. Eftersom nästan alla teknikföretag behöver materialvetare är arbetsmarknaden efter examen mycket god.
Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik med materialvetenskap är en femårig utbildning som ger dig en god grund i naturvetenskap och teknik samt en spetskompetens i materialteknik och materialvetenskap.
Du studerar material på alla skalor ner till atomnivå. Du använder kunskaperna i fysik, kemi och teknik för att förstå hur material är uppbyggda och vilka egenskaper de har, samt lär dig att designa, analysera och tillverka material för högteknologisk användning. Materialvetenskap är en mycket viktig kompetens vid omställningen till ett hållbart samhälle. Hållbar utveckling är en central del av utbildningen.
Efter examen blir du attraktiv på en stor arbetsmarknad och kan arbeta med allt från medicinska tillämpningar till krävande rymd- och industritillämpningar. Du kan arbeta med utveckling, forskning, produktion, produktutveckling eller innovativ affärsutveckling. Tidigare studenter arbetar bland annat som projektledare, processutvecklare, forskare och systemingenjörer.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,98HP1,80Sök/plats39,1
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett civilingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,10HP1,35Sök/plats15,3
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,72HP1,75Sök/plats10,2
- Kandidatprogram i systemvetenskap - SystemutvecklingUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,54HP1,25Sök/plats12,5
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,42HP1,30Sök/plats28,2
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,40HP1,25Sök/plats13,5
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,15 | 20 | 21,15 | 13 | 102 |
| BII | 19,47 | 2 | 19,47 | 2 | 20 |
| HP | 1,70 | 12 | 1,70 | 11 | 110 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| DA | * | 8 | * | 8 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 160 | 33 % | 9 | 26 % |
| Män | 318 | 67 % | 25 | 74 % |
| 24 år eller yngre | 455 | 95 % | 34 | 100 % |
| 25–34 år | 18 | 4 % | 0 | 0 % |
| 35 år eller äldre | 5 | 1 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik med materialvetenskap vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 21,15 i betygsgruppen BI, 19,47 i BII, 1,70 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik med materialvetenskap HT 2026?
478 personer sökte, och 52 hade programmet som förstahandsval. 34 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,10 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod