Civilingenjörsprogrammet i system i teknik och samhälle
- Hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
9,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,72 | 20,72 | oförändrat | 180 | −0,08 |
| BII | 20,85 | 20,85 | oförändrat | 48 | +0,06 |
| HP | 1,65 | 1,65 | oförändrat | 205 | oförändrat |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+1,19)
- HP 5 år: stigande (+0,25)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 20,72 | 20,85 | 1,65 | 849 | 167 | 86 |
| HT 2025 | 20,57 | 21,10 | 1,55 | 894 | 195 | 99 |
| HT 2024 | 20,36 | 20,80 | 1,45 | 771 | 188 | 104 |
| HT 2023 | 19,90 | 20,25 | 1,45 | 649 | 146 | 91 |
| HT 2022 | 19,01 | 19,74 | 1,40 | 558 | 111 | 91 |
| HT 2021 | 19,53 | 19,78 | 1,40 | 611 | 127 | 93 |
| HT 2020 | 18,70 | 19,10 | 1,25 | 588 | 114 | 91 |
| HT 2019 | 18,02 | 18,27 | 1,30 | 566 | 131 | 91 |
| HT 2018 | 18,28 | 16,96 | 1,35 | 640 | 133 | 87 |
| HT 2017 | 18,75 | 17,95 | 1,35 | 615 | 110 | 76 |
| HT 2016 | 19,80 | 19,13 | 1,40 | 596 | 117 | 76 |
| HT 2015 | 20,34 | 19,20 | 1,45 | 699 | 142 | 72 |
| HT 2014 | 20,05 | 20,33 | 1,45 | 639 | 133 | 71 |
| HT 2013 | 19,36 | 20,50 | 1,30 | 733 | 143 | 80 |
| HT 2012 | 19,50 | 19,50 | 1,30 | 617 | 125 | 70 |
| HT 2011 | 19,30 | 20,43 | 1,20 | 590 | 117 | 70 |
| HT 2010 | 18,70 | 20,27 | 1,20 | 511 | 94 | 70 |
| HT 2009 | 1,20 | 519 | 119 | 74 | ||
| HT 2008 | 1,00 | 333 | 93 | 70 |
Om programmet
Välkommen till ett unikt framtidsinriktat civilingenjörsprogram med blicken riktat mot de stora samhällsfrågorna inom IT och energi kopplade till våra viktiga infrastruktursystem. Var med och påverka den snabba teknologiska förändringen i en positiv riktning för hela samhället.
I en allt mer sammankopplad och teknikdriven värld ställs nya krav på våra samhällssystem. Mer än någonsin tidigare behövs förmågan att kunna förstå, förklara och nyttja samspelet mellan teknik- och samhällsutvecklingen.
Förutom civilingenjörens klassiska grunder som matematik, beräkningsvetenskap, programmering, reglerteknik samt matematiska modellbyggen, får du genom Civilingenjörsprogrammet i system i teknik och samhälle gedigen kunskap inom samhällsvetenskap och humaniora med en kandidatuppsats inom till exempel filosofi, ekonomi eller samhällsgeografi.
Du kommer troligen att studera utomlands i 1–2 terminer. Du avslutar utbildningen med fördjupning inom till exempel artificiell intelligens (AI) och maskininlärning (med stora datamängder), människa-datorinteraktion eller elektrifieringen i samhället, allt med fokus på de stora samhällsfrågorna inom system och infrastruktur, kopplade till sårbarhet och säkerhet.
Många får ett jobb redan innan examen – till exempel som trainee på ett internationellt företag, eller som projektledare eller konsult inom IT, energi, samhällsbyggnad, infrastruktur, bank eller finans.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,98HP1,80Sök/plats39,1
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett civilingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,10HP1,35Sök/plats15,3
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,72HP1,75Sök/plats10,2
- Kandidatprogram i systemvetenskap - SystemutvecklingUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,54HP1,25Sök/plats12,5
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,42HP1,30Sök/plats28,2
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,40HP1,25Sök/plats13,5
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,72 | 52 | 20,72 | 42 | 180 |
| BII | 20,85 | 7 | 20,85 | 6 | 48 |
| HP | 1,65 | 30 | 1,65 | 25 | 205 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| DA | * | 13 | * | 13 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 383 | 45 % | 49 | 57 % |
| Män | 466 | 55 % | 37 | 43 % |
| 24 år eller yngre | 813 | 96 % | 86 | 100 % |
| 25–34 år | 29 | 3 % | 0 | 0 % |
| 35 år eller äldre | 7 | 1 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i system i teknik och samhälle vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 20,72 i betygsgruppen BI, 20,85 i BII, 1,65 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjörsprogrammet i system i teknik och samhälle HT 2026?
849 personer sökte, och 167 hade programmet som förstahandsval. 86 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,15 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod