Civilingenjörsprogrammet i miljö- och vattenteknik
- Hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
11,1 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,69 | 19,74 | +0,05 | 83 | −0,69 |
| BII | 19,70 | 19,70 | oförändrat | 24 | −0,05 |
| HP | 1,40 | 1,40 | oförändrat | 97 | −0,03 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+1,88)
- HP 5 år: stigande (+0,25)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 19,74 | 19,70 | 1,40 | 579 | 81 | 52 |
| HT 2025 | 19,08 | 20,63 | 1,40 | 607 | 69 | 61 |
| HT 2024 | 17,27 | 18,01 | 1,25 | 524 | 54 | 63 |
| HT 2023 | 17,45 | 18,13 | 1,15 | 463 | 49 | 63 |
| HT 2022 | * | * | * | 403 | 36 | 76 |
| HT 2021 | 16,16 | 18,33 | 0,85 | 458 | 51 | 77 |
| HT 2020 | 17,86 | 18,96 | 495 | 62 | 76 | |
| HT 2019 | 17,29 | 18,56 | 494 | 68 | 76 | |
| HT 2018 | 15,70 | 16,76 | 1,15 | 571 | 76 | 73 |
| HT 2017 | 17,19 | 16,97 | 1,30 | 572 | 77 | 65 |
| HT 2016 | 19,70 | 17,75 | 1,25 | 606 | 83 | 65 |
| HT 2015 | 20,00 | 18,89 | 1,35 | 686 | 85 | 67 |
| HT 2014 | 19,50 | 19,00 | 1,25 | 637 | 96 | 71 |
| HT 2013 | 18,70 | 16,72 | 1,25 | 694 | 109 | 76 |
| HT 2012 | 19,05 | 19,20 | 1,20 | 661 | 96 | 71 |
| HT 2011 | 18,30 | 20,54 | 1,00 | 606 | 95 | 71 |
| HT 2010 | 18,27 | 20,37 | 1,20 | 513 | 113 | 70 |
| HT 2009 | 1,30 | 581 | 131 | 68 | ||
| HT 2008 | 1,00 | 461 | 113 | 73 |
Om programmet
Hur mycket vatten behövs för att försörja en stad? Kan vi göra vårt samhälle mindre sårbart inför klimatförändringen? Vad behöver vi göra för att åtgärda gamla ingrepp i miljön? Civilingenjörsprogrammet i miljö- och vattenteknik ger dig de tekniska kunskaperna och verktygen som behövs för att utveckla och använda teknik för att lösa dessa och många andra aktuella frågeställningar.
Det är av största vikt att vi satsar på kunskap, använder nya synsätt och finner tekniska lösningar för att skapa ett hållbart samhälle för kommande generationer.
Civilingenjörsprogrammet är ett samarbete mellan Uppsala universitet och Sveriges lantbruksuniversitet, SLU. Utbildningen blandar traditionell teknik med övriga naturvetenskapliga ämnen för att finna helhetslösningar på miljö- och vattentekniska utmaningar.
Under de sista två åren i utbildningen kan du specialisera dig inom områdena uthålliga vatten- och avloppssystem, markmiljö, vattenresurser, luftvård och klimat, miljömanagement samt ekosystemmodellering. Dessa områden speglar yrkesområden där många tidiga studenter arbetar idag.
Civilingenjörer inom miljö- och vattenteknikområdet är efterfrågade. Det finns arbetstillfällen på bland annat större internationella företag, ett stort urval av konsultföretag inom miljö och vatten, kommunala vattenverk och avloppsreningsverk samt myndigheter. Utbildningen ger dig också en bra grund för att forska vidare inom olika inriktningar i miljö- och vattenteknik.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,98HP1,80Sök/plats39,1
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett civilingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,10HP1,35Sök/plats15,3
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,72HP1,75Sök/plats10,2
- Kandidatprogram i systemvetenskap - SystemutvecklingUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,54HP1,25Sök/plats12,5
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,42HP1,30Sök/plats28,2
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,40HP1,25Sök/plats13,5
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,69 | 35 | 19,74 | 29 | 83 |
| BII | 19,70 | 5 | 19,70 | 3 | 24 |
| HP | 1,40 | 21 | 1,40 | 16 | 97 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| DA | * | 4 | * | 4 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 318 | 55 % | 33 | 63 % |
| Män | 261 | 45 % | 19 | 37 % |
| 24 år eller yngre | 547 | 94 % | 51 | 98 % |
| 25–34 år | 25 | 4 % | 1 | 2 % |
| 35 år eller äldre | 7 | 1 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i miljö- och vattenteknik vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 19,74 i betygsgruppen BI, 19,70 i BII, 1,40 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjörsprogrammet i miljö- och vattenteknik HT 2026?
579 personer sökte, och 81 hade programmet som förstahandsval. 52 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,66 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod