Civilingenjörsprogrammet i kemiteknik
- Hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
9,8 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,63 | 20,47 | −0,16 | 138 | −0,23 |
| BII | 19,90 | 19,90 | oförändrat | 16 | +0,07 |
| HP | 1,50 | 1,50 | oförändrat | 136 | oförändrat |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+1,62)
- HP 5 år: stigande (+0,35)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 20,47 | 19,90 | 1,50 | 718 | 107 | 73 |
| HT 2025 | 20,16 | 20,13 | 1,45 | 777 | 115 | 73 |
| HT 2024 | 19,40 | 20,20 | 1,35 | 666 | 82 | 75 |
| HT 2023 | 19,54 | 20,16 | 1,25 | 577 | 68 | 66 |
| HT 2022 | 19,06 | 18,55 | 1,25 | 573 | 75 | 65 |
| HT 2021 | 18,85 | 18,23 | 1,15 | 617 | 57 | 65 |
| HT 2020 | 18,49 | 19,26 | 591 | 64 | 68 | |
| HT 2019 | 17,55 | 17,52 | 465 | 62 | 68 | |
| HT 2018 | 17,72 | 17,17 | 1,00 | 491 | 57 | 65 |
| HT 2017 | 17,40 | 17,26 | 1,20 | 560 | 78 | 65 |
| HT 2016 | 17,76 | 15,27 | 1,15 | 531 | 61 | 65 |
| HT 2015 | 15,83 | 18,15 | 1,10 | 557 | 63 | 70 |
| HT 2014 | 17,70 | 18,60 | 1,05 | 535 | 48 | 73 |
| HT 2013 | 14,89 | 18,40 | 0,80 | 484 | 62 | 70 |
| HT 2012 | * | 15,13 | 0,60 | 401 | 46 | 70 |
| HT 2011 | * | * | * | 380 | 47 | 68 |
| HT 2010 | * | * | * | 358 | 48 | 60 |
| HT 2009 | 0,70 | 380 | 68 | 70 | ||
| HT 2008 | * | 273 | 52 | 55 |
Om programmet
På Civilingenjörsprogrammet i kemiteknik får du möjlighet att kombinera breda kunskaper i grundläggande kemi med djupa kunskaper inom läkemedel eller material. Civilingenjörer i kemiteknik är en eftertraktad yrkesgrupp eftersom behovet av kemiteknisk kompetens är stort inom många områden i industrin.
Programmet är uppdelat i två inriktningar som ger dig möjlighet att specialisera dig inom antingen läkemedel eller material.
Inom inriktningen mot läkemedel läser du grundläggande kurser i hur läkemedel fungerar i våra kroppar och hur de utvecklas. Därefter kan du specialisera dig inom olika delar i läkemedelsutvecklingen som design, produktion, formulering och analys av läkemedel. Du kan till exempel lära dig om design av nya molekyler eller utveckling av nya tillverkningsmetoder. Du kan även studera process- och formuleringsteknik eller inrikta dig mot biologiska läkemedel.
Inom inriktningen mot material är utveckling av nya material, eller av nya tillverkningsmetoder för material, en global fråga som är viktig för omställningen till förnyelsebar energi och ett hållbart samhälle. Materialinriktningen innehåller kurser om materials struktur, egenskaper, syntes och analys, men även specialiserade kurser mot olika tillämpningar som biomaterial eller batterier.
Utbildningen är anpassad efter marknadens behov och i princip alla som läst programmet har fått jobb inom ett år efter examen. Ingenjörer från läkemedelsinriktningen arbetar inom läkemedels- och bioteknikbranschen, och de från materialinriktning arbetar inom material, bio- och medicinteknik eller batteribranschen.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,98HP1,80Sök/plats39,1
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett civilingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,10HP1,35Sök/plats15,3
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,72HP1,75Sök/plats10,2
- Kandidatprogram i systemvetenskap - SystemutvecklingUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,54HP1,25Sök/plats12,5
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,42HP1,30Sök/plats28,2
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,40HP1,25Sök/plats13,5
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,63 | 51 | 20,47 | 39 | 138 |
| BII | 19,90 | 4 | 19,90 | 4 | 16 |
| HP | 1,50 | 28 | 1,50 | 22 | 136 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| DA | * | 9 | * | 8 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 415 | 58 % | 41 | 56 % |
| Män | 303 | 42 % | 32 | 44 % |
| 24 år eller yngre | 685 | 95 % | 71 | 97 % |
| 25–34 år | 30 | 4 % | 2 | 3 % |
| 35 år eller äldre | 3 | 0 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i kemiteknik vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 20,47 i betygsgruppen BI, 19,90 i BII, 1,50 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjörsprogrammet i kemiteknik HT 2026?
718 personer sökte, och 107 hade programmet som förstahandsval. 73 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,31 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod