Civilingenjörsprogrammet i interaktion och design
- Måttlig konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
5,4 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,97 | 15,61 | −1,36 | 6 | −1,59 |
| BII | 16,10 | 16,83 | +0,73 | 1 | +0,73 |
| HP | 1,00 | 0,90 | −0,10 | 3 | −0,13 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+0,60)
- HP 4 år: stabil (−0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 15,61 | 16,83 | 0,90 | 190 | 26 | 35 |
| HT 2025 | * | * | * | 208 | 36 | 40 |
| HT 2024 | * | * | * | 215 | 41 | 39 |
| HT 2023 | * | * | * | 219 | 32 | 41 |
| HT 2022 | * | * | * | 254 | 53 | 60 |
| HT 2021 | 13,91 | * | 0,85 | 317 | 54 | 65 |
| HT 2020 | 16,70 | 16,64 | 301 | 71 | 60 | |
| HT 2019 | 14,50 | 16,61 | 250 | 49 | 55 | |
| HT 2018 | 16,82 | 17,30 | 1,05 | 305 | 65 | 50 |
| HT 2017 | * | * | * | 261 | 44 | 50 |
| HT 2016 | 15,01 | 15,55 | 0,95 | 274 | 43 | 50 |
| HT 2015 | 15,72 | * | 1,00 | 249 | 42 | 50 |
| HT 2014 | * | * | * | 260 | 29 | 55 |
| HT 2013 | * | * | * | 286 | 42 | 51 |
| HT 2012 | * | * | * | 229 | 36 | 41 |
| HT 2011 | * | – | * | 164 | 21 | 17 |
| HT 2010 | * | * | * | 156 | 20 | 30 |
| HT 2009 | * | 225 | 22 | 37 | ||
| HT 2008 | * | 143 | 16 | 20 |
Om programmet
Utbildningen i interaktion och design gör dig till en expert på mötet mellan människa och maskin. Du lär dig skapa gränssnitt till teknik som är effektiva, hållbara och användarvänliga. I ditt framtida jobb blir du den som skapar såväl gränssnitt som tekniken bakom appar, webbsidor, system och digitala tjänster – alltid med användarens behov i fokus.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Umeå universitet
Liknande program vid Umeå universitet
- Tekniskt-naturvetenskapligt basårUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI15,97HP0,85Sök/plats5,0
- ArkitektprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI17,66HP0,95Sök/plats8,5
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI19,85HP1,50Sök/plats9,7
- Magisterprogrammet i offentlig upphandlingUmeå universitet · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats20,4
- Magisterprogrammet i offentlig upphandlingUmeå universitet · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats17,9
- Civilingenjörsprogrammet öppen ingångUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI18,56HP1,40Sök/plats12,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,97 | 20 | 15,61 | 18 | 6 |
| BII | 16,10 | 4 | 16,83 | 3 | 1 |
| HP | 1,00 | 13 | 0,90 | 11 | 3 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 4 |
| B-BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| B-BII | * | 2 | * | 2 | 0 |
| B-HP | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 109 | 57 % | 20 | 57 % |
| Män | 81 | 43 % | 15 | 43 % |
| 24 år eller yngre | 170 | 89 % | 31 | 89 % |
| 25–34 år | 17 | 9 % | 4 | 11 % |
| 35 år eller äldre | 3 | 2 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i interaktion och design vid Umeå universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 15,61 i betygsgruppen BI, 16,83 i BII, 0,90 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjörsprogrammet i interaktion och design HT 2026?
190 personer sökte, och 26 hade programmet som förstahandsval. 35 antogs i urval 2.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod