Civilingenjörsprogrammet i informationsteknologi
- Hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
7,8 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,34 | 18,85 | −0,49 | 98 | −0,18 |
| BII | 18,07 | 18,07 | oförändrat | 31 | −0,07 |
| HP | 1,45 | 1,45 | oförändrat | 110 | −0,01 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stabil (−0,22)
- HP 5 år: stabil (+0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 18,85 | 18,07 | 1,45 | 625 | 75 | 80 |
| HT 2025 | 19,34 | 19,70 | 1,45 | 737 | 105 | 91 |
| HT 2024 | 18,85 | 19,48 | 1,40 | 691 | 119 | 94 |
| HT 2023 | 19,29 | 19,72 | 1,40 | 718 | 136 | 94 |
| HT 2022 | 19,05 | 18,65 | 1,30 | 731 | 155 | 94 |
| HT 2021 | 19,07 | 18,75 | 1,35 | 761 | 148 | 94 |
| HT 2020 | 18,58 | 19,14 | 1,25 | 676 | 107 | 96 |
| HT 2019 | 18,18 | 18,15 | 1,25 | 592 | 121 | 103 |
| HT 2018 | 18,28 | 18,66 | 1,40 | 674 | 118 | 71 |
| HT 2017 | 18,55 | 18,71 | 1,45 | 672 | 128 | 65 |
| HT 2016 | 19,06 | 18,17 | 1,35 | 641 | 109 | 66 |
| HT 2015 | 18,30 | 17,45 | 1,30 | 628 | 99 | 76 |
| HT 2014 | 18,30 | 17,70 | 1,25 | 651 | 110 | 70 |
| HT 2013 | 18,00 | 17,68 | 1,20 | 693 | 103 | 75 |
| HT 2012 | 17,15 | 16,73 | 1,10 | 529 | 78 | 77 |
| HT 2011 | 16,90 | 17,90 | 0,90 | 494 | 75 | 73 |
| HT 2010 | * | 17,90 | * | 372 | 73 | 75 |
| HT 2009 | 0,80 | 442 | 89 | 75 | ||
| HT 2008 | * | 272 | 50 | 52 |
Om programmet
Informationssamhället påverkar oss alla. Men hur kommer det att se ut i framtiden? Vill du vara med och bestämma det ska du söka detta program. Du lär dig designa, bygga och driva IT-system och får den grund som behövs för att utveckla nya system, tekniker och tillämpningar inom IT.
Civilingenjörsprogrammet i informationsteknologi i Uppsala är en hållbar utbildning med kunskaper som räcker länge. Teori och praktik, ofta i projektform, ger dig ett helhetsperspektiv som du kan använda både för dagens och morgondagens system. Du lär dig vad som behövs för att utveckla framtidens motsvarigheter till Google, Zoom eller iPhone. Eller kanske utveckla proteser med inbyggda datorer eller lättanvända datorer som aldrig kraschar?
De första två åren studerar du främst programmering, datorsystemskonstruktion, matematik och elektronik. Därefter följer mer avancerade kurser inom till exempel datornätverk och distribuerade datorsystem, signalbehandling och matematik. De sista två åren kan du skräddarsy din utbildning utifrån ditt intresse. Du har också möjlighet att studera företagsekonomi och entreprenörskap.
Efter examen kan du arbeta inom en mängd områden. Yrkesroller för nya IT-ingenjörer kan vara till exempel konsult, projektledare eller utvecklare. Arbetsuppgifter kan vara avancerad produktutveckling, kravanalys eller systemdesign, ofta i nära samarbete med kunder och användare.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,98HP1,80Sök/plats39,1
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett civilingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,10HP1,35Sök/plats15,3
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,72HP1,75Sök/plats10,2
- Kandidatprogram i systemvetenskap - SystemutvecklingUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,54HP1,25Sök/plats12,5
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,42HP1,30Sök/plats28,2
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,40HP1,25Sök/plats13,5
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,34 | 50 | 18,85 | 44 | 98 |
| BII | 18,07 | 7 | 18,07 | 5 | 31 |
| HP | 1,45 | 29 | 1,45 | 25 | 110 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 2 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
| DA | * | 6 | * | 6 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 171 | 27 % | 18 | 23 % |
| Män | 454 | 73 % | 62 | 78 % |
| 24 år eller yngre | 577 | 92 % | 77 | 96 % |
| 25–34 år | 41 | 7 % | 3 | 4 % |
| 35 år eller äldre | 7 | 1 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i informationsteknologi vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,85 i betygsgruppen BI, 18,07 i BII, 1,45 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjörsprogrammet i informationsteknologi HT 2026?
625 personer sökte, och 75 hade programmet som förstahandsval. 80 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,49 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod