Civilingenjörsprogrammet i energisystem
- Hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
13,4 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,26 | 20,26 | oförändrat | 131 | −0,17 |
| BII | 20,55 | 20,55 | oförändrat | 34 | oförändrat |
| HP | 1,55 | 1,55 | oförändrat | 149 | −0,01 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+1,82)
- HP 5 år: stigande (+0,45)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 20,26 | 20,55 | 1,55 | 778 | 104 | 58 |
| HT 2025 | 20,00 | 20,20 | 1,45 | 773 | 100 | 72 |
| HT 2024 | 19,24 | 19,12 | 1,35 | 687 | 66 | 73 |
| HT 2023 | 18,39 | 18,85 | 1,25 | 595 | 65 | 72 |
| HT 2022 | 17,97 | 18,54 | 1,25 | 621 | 72 | 72 |
| HT 2021 | 18,44 | 18,38 | 1,10 | 648 | 74 | 72 |
| HT 2020 | 18,28 | 18,65 | 674 | 85 | 72 | |
| HT 2019 | 17,24 | 17,88 | 584 | 77 | 71 | |
| HT 2018 | 17,20 | 19,06 | 1,15 | 669 | 76 | 65 |
| HT 2017 | 16,90 | 16,30 | 1,25 | 633 | 60 | 65 |
| HT 2016 | 18,00 | 17,90 | 1,30 | 638 | 77 | 65 |
| HT 2015 | 19,07 | 18,38 | 1,30 | 712 | 81 | 70 |
| HT 2014 | 18,70 | 18,00 | 1,25 | 693 | 74 | 72 |
| HT 2013 | 18,87 | 17,73 | 1,35 | 815 | 102 | 75 |
| HT 2012 | 19,00 | 18,90 | 1,30 | 683 | 116 | 75 |
| HT 2011 | 19,20 | 20,75 | 1,40 | 729 | 144 | 75 |
| HT 2010 | 18,64 | 20,42 | 1,20 | 639 | 115 | 75 |
| HT 2009 | 1,30 | 737 | 154 | 75 | ||
| HT 2008 | 1,20 | 503 | 132 | 75 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet | Uppsala | 20,26 | 1,55 | 13,4 | 778 |
| Mälardalens universitet | Västerås | * | * | 4,5 | 163 |
Om programmet
Vill du vara med och utveckla framtidens energilösningar och skapa möjligheter för ett hållbart samhälle? På civilingenjörsprogrammet i energisystem får du breda kunskaper om energi-, klimat- och miljöfrågor och de färdigheter du behöver för att leda utvecklingen inom energiområdet mot en hållbar framtid. De stora och viktiga förändringar som behöver genomföras inom energisystemet gör att du blir mycket attraktiv på arbetsmarknaden.
Hela världen ställer om energisystemen för att stoppa den globala uppvärmningen och samtidigt nå det globala målet "Hållbar energi för alla". För att möta de utmaningar detta innebär så rustar utbildningen dig med kunskap om miljövänlig produktion och användning av energi, både ur naturvetenskapligt, tekniskt och samhällsinriktat perspektiv.
Civilingenjörsprogrammet i energisystem är ett unikt samarbete mellan Uppsala universitet och Sveriges lantbruksuniversitet, SLU. Du kommer ta del av den samlade kunskap som finns på båda dessa universitet inom bland annat vind-, våg-, kärn- och vattenkraft, energieffektivisering, bio- och solenergi, system- och miljöanalys och ekonomi. På så sätt får du en helhetssyn på energifrågorna.
Efter examen kommer du att kunna arbeta som till exempel projektledare, konsult, chef, energistrateg, konstruktör, utredare, analytiker, utvecklingsingenjör, energiansvarig eller forskare både inom och utanför Sverige.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,98HP1,80Sök/plats39,1
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett civilingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI20,10HP1,35Sök/plats15,3
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI21,72HP1,75Sök/plats10,2
- Kandidatprogram i systemvetenskap - SystemutvecklingUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,54HP1,25Sök/plats12,5
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett högskoleingenjörsprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,42HP1,30Sök/plats28,2
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett naturvetenskapligt kandidatprogramUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,40HP1,25Sök/plats13,5
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,26 | 32 | 20,26 | 25 | 131 |
| BII | 20,55 | 5 | 20,55 | 3 | 34 |
| HP | 1,55 | 19 | 1,55 | 16 | 149 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| DA | * | 14 | * | 14 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 341 | 44 % | 26 | 45 % |
| Män | 437 | 56 % | 32 | 55 % |
| 24 år eller yngre | 742 | 95 % | 55 | 95 % |
| 25–34 år | 28 | 4 % | 2 | 3 % |
| 35 år eller äldre | 8 | 1 % | 1 | 2 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i energisystem vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 20,26 i betygsgruppen BI, 20,55 i BII, 1,55 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjörsprogrammet i energisystem HT 2026?
778 personer sökte, och 104 hade programmet som förstahandsval. 58 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,26 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Mälardalens universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod