Beteendevetenskapliga programmet med inriktning mot IT-miljöer
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
6,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,75 | 15,46 | −1,29 | 20 | −1,05 |
| BII | 16,15 | 16,15 | oförändrat | 21 | −0,98 |
| HP | 0,75 | 0,55 | −0,20 | 17 | −0,17 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−1,86)
- HP 5 år: fallande (−0,25)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 15,46 | 16,15 | 0,55 | 295 | 57 | 43 |
| HT 2025 | 16,08 | 14,26 | 0,65 | 370 | 50 | 50 |
| HT 2024 | 16,02 | 15,08 | 0,60 | 326 | 52 | 50 |
| HT 2023 | 15,02 | 14,60 | 0,45 | 282 | 45 | 45 |
| HT 2022 | 15,56 | 16,05 | 0,60 | 317 | 39 | 43 |
| HT 2021 | 17,32 | 17,40 | 0,80 | 428 | 78 | 40 |
| HT 2020 | 18,07 | 16,85 | 0,85 | 459 | 79 | 37 |
| HT 2019 | 17,50 | 15,80 | 0,95 | 431 | 70 | 40 |
| HT 2018 | 16,69 | 15,47 | 0,95 | 461 | 61 | 35 |
| HT 2017 | 16,60 | 15,84 | 1,00 | 414 | 68 | 35 |
| HT 2016 | 16,50 | 15,50 | 0,90 | 417 | 61 | 35 |
| HT 2015 | 17,81 | 16,15 | 0,95 | 515 | 89 | 33 |
| HT 2014 | 16,88 | 16,00 | 0,95 | 435 | 69 | 32 |
| HT 2013 | 17,90 | 17,10 | 0,75 | 399 | 66 | 26 |
| HT 2012 | 17,80 | 16,12 | 0,90 | 349 | 75 | 30 |
| HT 2011 | 16,10 | 16,22 | 0,70 | 261 | 57 | 32 |
| HT 2010 | * | * | * | 162 | 28 | 38 |
| HT 2009 | * | 174 | 22 | 37 | ||
| HT 2008 | * | 107 | 16 | 16 |
Om programmet
Beteendevetenskapliga programmet med inriktning mot IT-miljöer får du lära dig stötta arbetsplatser och verksamheter med hjälp av IT. Du väljer själv om du vill fördjupa dig inom informatik, pedagogik, psykologi eller sociologi. Efter utbildningen kan du till exempel jobba med verksamhetsutveckling, utbildning eller projekt inom IT.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Umeå universitet
Liknande program vid Umeå universitet
- Tekniskt-naturvetenskapligt basårUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI15,97HP0,85Sök/plats5,0
- ArkitektprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI17,66HP0,95Sök/plats8,5
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI19,85HP1,50Sök/plats9,7
- Magisterprogrammet i offentlig upphandlingUmeå universitet · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats20,4
- Magisterprogrammet i offentlig upphandlingUmeå universitet · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats17,9
- Civilingenjörsprogrammet öppen ingångUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI18,56HP1,40Sök/plats12,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,75 | 25 | 15,46 | 21 | 20 |
| BII | 16,15 | 5 | 16,15 | 5 | 21 |
| HP | 0,75 | 20 | 0,55 | 17 | 17 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 204 | 69 % | 31 | 72 % |
| Män | 91 | 31 % | 12 | 28 % |
| 24 år eller yngre | 211 | 72 % | 28 | 65 % |
| 25–34 år | 66 | 22 % | 11 | 26 % |
| 35 år eller äldre | 18 | 6 % | 4 | 9 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Beteendevetenskapliga programmet med inriktning mot IT-miljöer vid Umeå universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 15,46 i betygsgruppen BI, 16,15 i BII, 0,55 på högskoleprovet.
Hur många sökte Beteendevetenskapliga programmet med inriktning mot IT-miljöer HT 2026?
295 personer sökte, och 57 hade programmet som förstahandsval. 43 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,62 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod