Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Religionskunskap
Uppsala universitet, Uppsala · RELI
- Mycket hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Ämneslärarexamen
Vad krävdes för att komma in?
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 147 sökande hittills, varav 15 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
17,8 sökande per antagen.
VT 2026
18,8 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,53 | 18,64 | −0,89 | 28 | −0,60 |
| BII | 16,03 | 16,03 | oförändrat | 5 | −0,59 |
| HP | 1,10 | 0,60 | −0,50 | 12 | −0,19 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+5,20)
- HP 5 år: stabil (−0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 147 | 15 | ||||
| HT 2026 | 18,64 | 16,03 | 0,60 | 178 | 28 | 10 |
| VT 2026 | 18,77 | 17,60 | 0,50 | 113 | 6 | 6 |
| HT 2025 | 17,64 | 17,13 | 0,80 | 160 | 15 | 15 |
| VT 2025 | 15,39 | 16,74 | * | 88 | 9 | 8 |
| HT 2024 | 19,21 | 16,63 | 0,80 | 94 | 8 | 10 |
| VT 2024 | 15,16 | 13,80 | 0,30 | 76 | 6 | 8 |
| HT 2023 | 19,48 | 18,72 | 0,60 | 113 | 12 | 10 |
| VT 2023 | * | * | * | 76 | 7 | 10 |
| HT 2022 | 18,02 | 16,52 | 0,65 | 128 | 16 | 15 |
| VT 2022 | 14,84 | 13,58 | 0,25 | 79 | 7 | 10 |
| HT 2021 | 13,44 | 14,65 | * | 110 | 7 | 15 |
| VT 2021 | 16,60 | * | * | 110 | 16 | 15 |
| HT 2020 | 17,63 | 16,85 | 0,70 | 144 | 11 | 15 |
| VT 2020 | * | * | – | 65 | 9 | 10 |
| HT 2019 | * | * | * | 108 | 17 | 19 |
| VT 2019 | * | * | * | 113 | 9 | 10 |
| HT 2018 | 16,48 | 16,25 | 0,60 | 203 | 20 | 20 |
| VT 2018 | 15,20 | 15,38 | * | 169 | 14 | 21 |
| HT 2017 | 17,42 | 16,83 | 0,75 | 238 | 12 | 12 |
| VT 2017 | * | * | * | 136 | 9 | 15 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3Uppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,1
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6Uppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,5
- FörskollärarprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI*HP*Sök/plats7,0
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - SamhällskunskapUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,64HP1,15Sök/plats17,3
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - HistoriaUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,79HP1,05Sök/plats17,0
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ämneslärarprogrammet, matematik, teknik och naturvetenskapligaUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,70HP1,20Sök/plats14,6
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,53 | 5 | 18,64 | 5 | 28 |
| BII | 16,03 | 1 | 16,03 | 1 | 5 |
| HP | 1,10 | 4 | 0,60 | 4 | 12 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 2 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,77 | 4 | 18,77 | 3 | 12 |
| BII | 17,60 | 1 | 17,60 | 1 | 2 |
| HP | 0,85 | 3 | 0,50 | 2 | 5 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 97 | 66 % | – | – |
| Män | 50 | 34 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 119 | 81 % | – | – |
| 25–34 år | 25 | 17 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 3 | 2 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Religionskunskap vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,64 i betygsgruppen BI, 16,03 i BII, 0,60 på högskoleprovet.
Hur många sökte Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Religionskunskap HT 2026?
178 personer sökte, och 28 hade programmet som förstahandsval. 10 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,00 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod