Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Historia
Uppsala universitet, Uppsala · HIST
- Mycket hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Ämneslärarexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 227 sökande hittills, varav 48 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
17,0 sökande per antagen.
VT 2026
9,4 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,36 | 19,79 | −0,57 | 53 | −1,86 |
| BII | 19,49 | 19,49 | oförändrat | 15 | −1,20 |
| HP | 1,15 | 1,05 | −0,10 | 38 | −0,18 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+0,89)
- HP 5 år: fallande (−0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 227 | 48 | ||||
| HT 2026 | 19,79 | 19,49 | 1,05 | 373 | 70 | 22 |
| VT 2026 | 16,60 | 16,03 | 0,60 | 234 | 54 | 25 |
| HT 2025 | 19,38 | 18,34 | 0,90 | 323 | 60 | 20 |
| VT 2025 | 12,88 | 18,50 | 0,55 | 119 | 29 | 18 |
| HT 2024 | 19,95 | 21,30 | 1,15 | 233 | 49 | 16 |
| VT 2024 | 16,40 | 17,02 | 0,75 | 134 | 29 | 16 |
| HT 2023 | 20,21 | 15,25 | 1,10 | 251 | 50 | 15 |
| VT 2023 | 15,81 | 16,51 | 0,60 | 152 | 31 | 16 |
| HT 2022 | 20,89 | 16,74 | 1,20 | 284 | 67 | 16 |
| VT 2022 | 16,60 | 13,85 | 0,90 | 177 | 40 | 18 |
| HT 2021 | 18,90 | 17,96 | 1,20 | 292 | 62 | 20 |
| VT 2021 | 17,76 | 17,64 | 0,75 | 167 | 37 | 22 |
| HT 2020 | 19,00 | 17,10 | 0,95 | 319 | 61 | 25 |
| VT 2020 | 14,02 | 13,39 | * | 118 | 31 | 25 |
| HT 2019 | 12,47 | 13,88 | * | 223 | 51 | 40 |
| VT 2019 | * | * | * | 173 | 36 | 35 |
| HT 2018 | 18,07 | 19,67 | 0,95 | 386 | 72 | 30 |
| VT 2018 | 13,33 | 15,99 | 0,55 | 249 | 53 | 35 |
| HT 2017 | 18,90 | 17,10 | 1,15 | 402 | 56 | 20 |
| VT 2017 | * | * | * | 213 | 31 | 33 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3Uppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,1
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6Uppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,5
- FörskollärarprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI*HP*Sök/plats7,0
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - SamhällskunskapUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,64HP1,15Sök/plats17,3
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ämneslärarprogrammet, matematik, teknik och naturvetenskapligaUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,70HP1,20Sök/plats14,6
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - EngelskaUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,07HP1,05Sök/plats16,1
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,36 | 12 | 19,79 | 12 | 53 |
| BII | 19,49 | 1 | 19,49 | 1 | 15 |
| HP | 1,15 | 8 | 1,05 | 8 | 38 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 5 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,43 | 13 | 16,60 | 12 | 20 |
| BII | 19,60 | 1 | 16,03 | 2 | 8 |
| HP | 0,85 | 10 | 0,60 | 10 | 10 |
| BF | 3,50 | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 118 | 52 % | – | – |
| Män | 109 | 48 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 180 | 79 % | – | – |
| 25–34 år | 38 | 17 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 9 | 4 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Historia vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 19,79 i betygsgruppen BI, 19,49 i BII, 1,05 på högskoleprovet.
Hur många sökte Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Historia HT 2026?
373 personer sökte, och 70 hade programmet som förstahandsval. 22 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,41 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod