Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Samhällskunskap
Uppsala universitet, Uppsala · SAMH
- Mycket hård konkurrens
- 330 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Ämneslärarexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 285 sökande hittills, varav 47 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
17,3 sökande per antagen.
VT 2026
10,4 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,26 | 19,64 | −0,62 | 54 | −2,05 |
| BII | 17,86 | – | 2 | −1,34 | |
| HP | 1,20 | 1,15 | −0,05 | 39 | −0,22 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+1,39)
- HP 5 år: stigande (+0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 285 | 47 | ||||
| HT 2026 | 19,64 | – | 1,15 | 381 | 66 | 22 |
| VT 2026 | 15,72 | 16,15 | 0,60 | 259 | 36 | 25 |
| HT 2025 | 19,90 | 19,95 | 0,85 | 330 | 48 | 20 |
| VT 2025 | 15,46 | 17,42 | 0,40 | 154 | 21 | 20 |
| HT 2024 | 19,69 | 19,90 | 0,90 | 209 | 42 | 18 |
| VT 2024 | 13,73 | 17,30 | 0,55 | 114 | 21 | 16 |
| HT 2023 | 20,00 | 17,24 | 1,00 | 224 | 36 | 15 |
| VT 2023 | 16,56 | 13,66 | 0,55 | 144 | 20 | 16 |
| HT 2022 | 18,65 | 18,50 | 1,00 | 251 | 42 | 16 |
| VT 2022 | 16,88 | 17,22 | 0,65 | 176 | 37 | 18 |
| HT 2021 | 18,25 | 18,32 | 1,00 | 255 | 39 | 20 |
| VT 2021 | 15,78 | 15,13 | 0,85 | 174 | 32 | 22 |
| HT 2020 | 18,23 | 17,81 | 0,80 | 240 | 61 | 25 |
| VT 2020 | * | * | * | 124 | 27 | 19 |
| HT 2019 | 16,51 | 16,44 | 0,60 | 236 | 40 | 35 |
| VT 2019 | * | * | * | 186 | 33 | 23 |
| HT 2018 | 16,16 | 18,90 | 0,60 | 319 | 38 | 30 |
| VT 2018 | * | * | * | 234 | 35 | 28 |
| HT 2017 | 18,69 | 19,44 | 1,00 | 330 | 39 | 20 |
| VT 2017 | * | * | * | 193 | 29 | 19 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 2, Engelska 6. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 2, Engelska nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3Uppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,1
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6Uppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,5
- FörskollärarprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI*HP*Sök/plats7,0
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - HistoriaUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,79HP1,05Sök/plats17,0
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ämneslärarprogrammet, matematik, teknik och naturvetenskapligaUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,70HP1,20Sök/plats14,6
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - EngelskaUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,07HP1,05Sök/plats16,1
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,26 | 11 | 19,64 | 12 | 54 |
| BII | 17,86 | 1 | – | 0 | 2 |
| HP | 1,20 | 8 | 1,15 | 8 | 39 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| DA | * | 2 | * | 2 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,17 | 14 | 15,72 | 14 | 11 |
| BII | 20,42 | 1 | 16,15 | 1 | 5 |
| HP | 0,95 | 10 | 0,60 | 10 | 12 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 191 | 67 % | – | – |
| Män | 94 | 33 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 241 | 85 % | – | – |
| 25–34 år | 39 | 14 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 5 | 2 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Samhällskunskap vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 19,64 i betygsgruppen BI, 1,15 på högskoleprovet.
Hur många sökte Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Samhällskunskap HT 2026?
381 personer sökte, och 66 hade programmet som förstahandsval. 22 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,26 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod