Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Religionskunskap
Stockholms universitet, Stockholm · GYSR
- 330 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Ämneslärarexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 152 sökande hittills, varav 21 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
17,1 sökande per antagen.
VT 2026
13,3 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,97 | 17,26 | −0,71 | 26 | −0,38 |
| BII | – | – | 4 | −2,69 | |
| HP | 0,90 | 0,55 | −0,35 | 11 | −0,15 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+0,75)
- HP 5 år: varierande (+0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 152 | 21 | ||||
| HT 2026 | 17,26 | – | 0,55 | 154 | 20 | 9 |
| VT 2026 | 17,26 | – | 0,35 | 93 | 14 | 7 |
| HT 2025 | 17,98 | – | 0,55 | 102 | 14 | 7 |
| VT 2025 | 16,93 | 14,35 | 0,45 | 123 | 9 | 7 |
| HT 2024 | 19,17 | 15,55 | 0,45 | 172 | 16 | 7 |
| VT 2024 | 16,40 | – | 0,45 | 80 | 7 | 7 |
| HT 2023 | 17,40 | 16,79 | 1,00 | 75 | 11 | 7 |
| VT 2023 | 12,96 | * | * | 92 | 9 | 7 |
| HT 2022 | 15,18 | 15,96 | 0,45 | 99 | 9 | 7 |
| VT 2022 | 15,97 | 16,56 | 0,25 | 113 | 8 | 7 |
| HT 2021 | 16,51 | 15,09 | 0,45 | 110 | 13 | 7 |
| VT 2021 | 19,00 | 20,10 | 0,70 | 128 | 19 | 6 |
| HT 2020 | 20,21 | 16,60 | 0,50 | 102 | 10 | 6 |
| VT 2020 | * | * | * | 78 | 8 | 8 |
| HT 2019 | 17,66 | 16,12 | 0,55 | 66 | 8 | 6 |
| VT 2019 | 15,70 | * | * | 59 | 10 | 8 |
| HT 2018 | 18,14 | – | 0,65 | 97 | 7 | 5 |
| VT 2018 | 16,80 | 17,31 | 0,30 | 100 | 16 | 6 |
| HT 2017 | 18,28 | 13,70 | 0,30 | 83 | 5 | 5 |
| VT 2017 | 16,11 | – | 0,60 | 147 | 8 | 4 |
| HT 2016 | 17,89 | 16,25 | – | 107 | 11 | 2 |
| VT 2016 | 19,20 | – | 0,85 | 150 | 11 | 5 |
| HT 2015 | 17,70 | 14,87 | 0,95 | 113 | 10 | 5 |
| VT 2015 | 18,10 | 18,45 | 1,40 | 114 | 9 | 5 |
| HT 2014 | 20,00 | – | 0,95 | 91 | 12 | 4 |
| VT 2014 | 16,00 | 18,62 | 0,65 | 101 | 13 | 6 |
| HT 2013 | 17,12 | – | 0,80 | 85 | 10 | 4 |
| VT 2013 | 11,70 | – | * | 68 | 12 | 6 |
| HT 2012 | 18,80 | – | 1,20 | 91 | 10 | 3 |
| VT 2012 | 14,34 | – | * | 54 | 6 | 5 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Stockholms universitet
Liknande program vid Stockholms universitet
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3Stockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,7
- Kandidatprogram i pedagogik med inriktning ledarskap och kommunikationStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI17,14HP0,60Sök/plats5,8
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6Stockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,1
- FörskollärarprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,7
- SpecialpedagogprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI–HP–Sök/plats8,6
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång bild och formStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,97 | 7 | 17,26 | 6 | 26 |
| BII | – | 0 | – | 0 | 4 |
| HP | 0,90 | 3 | 0,55 | 3 | 11 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,80 | 4 | 17,26 | 5 | 14 |
| BII | 17,71 | 1 | – | 0 | 2 |
| HP | 0,65 | 3 | 0,35 | 2 | 5 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 122 | 80 % | – | – |
| Män | 30 | 20 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 127 | 84 % | – | – |
| 25–34 år | 19 | 13 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 6 | 4 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Religionskunskap vid Stockholms universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,26 i betygsgruppen BI, 0,55 på högskoleprovet.
Hur många sökte Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Religionskunskap HT 2026?
154 personer sökte, och 20 hade programmet som förstahandsval. 9 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,72 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod