Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Historia
Stockholms universitet, Stockholm · GYSH
- Mycket hård konkurrens
- 330 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Ämneslärarexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 139 sökande hittills, varav 16 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
18,7 sökande per antagen.
VT 2026
7,6 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,75 | 16,56 | −1,19 | 35 | −1,63 |
| BII | 18,72 | 18,72 | oförändrat | 7 | −1,15 |
| HP | 0,95 | 0,65 | −0,30 | 15 | −0,39 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−0,11)
- HP 5 år: fallande (−0,35)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 139 | 16 | ||||
| HT 2026 | 16,56 | 18,72 | 0,65 | 206 | 23 | 11 |
| VT 2026 | 13,85 | 16,98 | 0,25 | 114 | 16 | 15 |
| HT 2025 | 15,70 | 11,70 | 0,40 | 146 | 10 | 12 |
| VT 2025 | 15,03 | 14,73 | 0,20 | 131 | 16 | 15 |
| HT 2024 | 16,24 | 18,04 | 0,50 | 197 | 15 | 12 |
| VT 2024 | * | * | * | 109 | 16 | 10 |
| HT 2023 | 16,78 | 15,99 | 0,50 | 112 | 9 | 12 |
| VT 2023 | 14,09 | 14,99 | 0,55 | 121 | 17 | 15 |
| HT 2022 | 17,40 | 16,32 | 0,70 | 146 | 17 | 12 |
| VT 2022 | 16,25 | 12,35 | 0,70 | 151 | 25 | 15 |
| HT 2021 | 16,67 | 19,77 | 1,00 | 150 | 19 | 11 |
| VT 2021 | 15,78 | 16,82 | 0,95 | 163 | 29 | 16 |
| HT 2020 | 18,70 | 16,00 | 0,75 | 159 | 19 | 11 |
| VT 2020 | 15,23 | 16,05 | * | 106 | 20 | 14 |
| HT 2019 | 17,70 | 19,09 | * | 115 | 14 | 9 |
| VT 2019 | 14,16 | * | 1,05 | 100 | 18 | 9 |
| HT 2018 | 20,57 | 18,38 | 1,15 | 134 | 17 | 6 |
| VT 2018 | 15,31 | 16,32 | 0,90 | 118 | 14 | 11 |
| HT 2017 | 15,47 | 13,40 | 1,05 | 115 | 12 | 8 |
| VT 2017 | 19,08 | 20,70 | 0,80 | 163 | 15 | 6 |
| HT 2016 | – | 19,83 | – | 134 | 13 | 2 |
| VT 2016 | 19,06 | 20,00 | 1,05 | 180 | 21 | 5 |
| HT 2015 | 17,95 | – | 1,20 | 145 | 18 | 5 |
| VT 2015 | 18,10 | – | 1,15 | 158 | 24 | 5 |
| HT 2014 | 18,90 | – | 1,15 | 125 | 15 | 8 |
| VT 2014 | 18,70 | 17,95 | 0,60 | 114 | 12 | 6 |
| HT 2013 | 20,90 | – | 1,50 | 92 | 12 | 3 |
| VT 2013 | 16,90 | 17,30 | * | 70 | 10 | 10 |
| HT 2012 | 18,60 | – | 0,80 | 98 | 12 | 3 |
| VT 2012 | * | * | * | 82 | 13 | 12 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Stockholms universitet
Liknande program vid Stockholms universitet
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3Stockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,7
- Kandidatprogram i pedagogik med inriktning ledarskap och kommunikationStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI17,14HP0,60Sök/plats5,8
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6Stockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,1
- FörskollärarprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,7
- SpecialpedagogprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI–HP–Sök/plats8,6
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång bild och formStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,75 | 7 | 16,56 | 6 | 35 |
| BII | 18,72 | 1 | 18,72 | 1 | 7 |
| HP | 0,95 | 4 | 0,65 | 4 | 15 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 1 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,60 | 10 | 13,85 | 9 | 5 |
| BII | 16,98 | 1 | 16,98 | 1 | 3 |
| HP | 0,60 | 5 | 0,25 | 5 | 2 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 104 | 75 % | – | – |
| Män | 35 | 25 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 99 | 71 % | – | – |
| 25–34 år | 34 | 24 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 6 | 4 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Historia vid Stockholms universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,56 i betygsgruppen BI, 18,72 i BII, 0,65 på högskoleprovet.
Hur många sökte Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Historia HT 2026?
206 personer sökte, och 23 hade programmet som förstahandsval. 11 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,86 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod