Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Engelska
Stockholms universitet, Stockholm · GYSE
- Mycket hård konkurrens
- 330 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Ämneslärarexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 173 sökande hittills, varav 19 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
20,7 sökande per antagen.
VT 2026
10,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,77 | 18,23 | −0,54 | 39 | −1,88 |
| BII | 19,57 | 16,47 | −3,10 | 16 | −1,64 |
| HP | 0,95 | 0,90 | −0,05 | 26 | −0,17 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+0,21)
- HP 5 år: stabil (oförändrat)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 173 | 19 | ||||
| HT 2026 | 18,23 | 16,47 | 0,90 | 228 | 29 | 11 |
| VT 2026 | 16,05 | 16,41 | 0,70 | 163 | 23 | 15 |
| HT 2025 | 17,57 | 16,55 | 0,75 | 178 | 23 | 15 |
| VT 2025 | 12,01 | 14,42 | 0,45 | 150 | 16 | 15 |
| HT 2024 | 18,80 | 16,45 | 0,65 | 180 | 22 | 15 |
| VT 2024 | 14,01 | * | * | 114 | 9 | 15 |
| HT 2023 | 17,59 | 14,64 | 0,70 | 142 | 27 | 15 |
| VT 2023 | * | * | * | 105 | 10 | 14 |
| HT 2022 | 17,92 | 16,72 | 0,80 | 161 | 22 | 15 |
| VT 2022 | 17,14 | 16,35 | 0,80 | 161 | 31 | 15 |
| HT 2021 | 18,02 | 18,24 | 0,90 | 165 | 23 | 15 |
| VT 2021 | 16,80 | 15,44 | 0,35 | 133 | 19 | 14 |
| HT 2020 | 17,67 | 19,59 | 0,85 | 165 | 27 | 15 |
| VT 2020 | 13,89 | 15,94 | * | 107 | 17 | 12 |
| HT 2019 | 16,40 | 16,67 | 0,75 | 160 | 29 | 14 |
| VT 2019 | * | 14,70 | 0,60 | 121 | 25 | 19 |
| HT 2018 | 17,10 | 14,85 | 0,95 | 171 | 22 | 13 |
| VT 2018 | * | * | * | 108 | 19 | 12 |
| HT 2017 | 17,33 | 16,45 | 1,05 | 172 | 24 | 15 |
| VT 2017 | 13,50 | 13,88 | * | 157 | 22 | 17 |
| HT 2016 | 18,60 | 16,30 | 0,95 | 162 | 18 | 10 |
| VT 2016 | 16,10 | 14,35 | 0,70 | 185 | 28 | 15 |
| HT 2015 | 19,10 | 16,60 | 1,05 | 174 | 17 | 12 |
| VT 2015 | 17,90 | 15,73 | 0,80 | 192 | 39 | 20 |
| HT 2014 | 17,05 | 16,23 | 1,05 | 189 | 31 | 15 |
| VT 2014 | 13,70 | 13,52 | * | 134 | 20 | 25 |
| HT 2013 | 18,00 | – | 0,75 | 140 | 21 | 10 |
| VT 2013 | 13,70 | 18,08 | 0,50 | 106 | 25 | 22 |
| HT 2012 | 19,00 | – | 1,10 | 154 | 32 | 15 |
| VT 2012 | 16,65 | 17,72 | * | 89 | 11 | 10 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Stockholms universitet
Liknande program vid Stockholms universitet
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3Stockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,7
- Kandidatprogram i pedagogik med inriktning ledarskap och kommunikationStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI17,14HP0,60Sök/plats5,8
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6Stockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,1
- FörskollärarprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,7
- SpecialpedagogprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI–HP–Sök/plats8,6
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång bild och formStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,77 | 7 | 18,23 | 6 | 39 |
| BII | 19,57 | 1 | 16,47 | 1 | 16 |
| HP | 0,95 | 4 | 0,90 | 4 | 26 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 2 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,66 | 9 | 16,05 | 8 | 23 |
| BII | 17,40 | 2 | 16,41 | 2 | 14 |
| HP | 0,85 | 5 | 0,70 | 5 | 16 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 128 | 74 % | – | – |
| Män | 45 | 26 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 131 | 76 % | – | – |
| 25–34 år | 32 | 18 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 10 | 6 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Engelska vid Stockholms universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,23 i betygsgruppen BI, 16,47 i BII, 0,90 på högskoleprovet.
Hur många sökte Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Engelska HT 2026?
228 personer sökte, och 29 hade programmet som förstahandsval. 11 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,66 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod