Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Svenska som andraspråk
Stockholms universitet, Stockholm · GYE2
- Hård konkurrens
- 330 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Ämneslärarexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 130 sökande hittills, varav 14 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
11,5 sökande per antagen.
VT 2026
8,5 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,23 | 16,93 | −0,30 | 17 | −0,50 |
| BII | 21,49 | 21,49 | oförändrat | 9 | −0,43 |
| HP | 0,65 | 0,60 | −0,05 | 8 | −0,04 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+1,73)
- HP 5 år: stigande (+0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 130 | 14 | ||||
| HT 2026 | 16,93 | 21,49 | 0,60 | 127 | 12 | 11 |
| VT 2026 | 16,50 | 16,46 | 0,55 | 94 | 13 | 11 |
| HT 2025 | 16,46 | 17,17 | 0,55 | 107 | 9 | 9 |
| VT 2025 | 16,08 | 15,04 | 0,35 | 83 | 12 | 11 |
| HT 2024 | 14,84 | 18,21 | 0,65 | 103 | 7 | 9 |
| VT 2024 | * | * | * | 60 | 6 | 9 |
| HT 2023 | 17,28 | 15,48 | 0,65 | 65 | 10 | 10 |
| VT 2023 | * | 15,15 | * | 71 | 11 | 11 |
| HT 2022 | 17,34 | 17,37 | 0,65 | 106 | 17 | 9 |
| VT 2022 | 14,75 | 17,99 | 0,30 | 91 | 11 | 11 |
| HT 2021 | 15,20 | 15,83 | 0,45 | 101 | 13 | 15 |
| VT 2021 | 14,36 | 17,43 | 1,05 | 83 | 15 | 10 |
| HT 2020 | 15,83 | 20,36 | * | 84 | 10 | 9 |
| VT 2020 | 16,41 | 15,54 | 0,55 | 67 | 9 | 8 |
| HT 2019 | 16,09 | 15,79 | * | 104 | 12 | 11 |
| VT 2019 | * | * | * | 85 | 8 | 9 |
| HT 2018 | 15,30 | 20,60 | 0,50 | 131 | 15 | 13 |
| VT 2018 | * | * | * | 100 | 11 | 15 |
| HT 2017 | * | * | * | 119 | 13 | 19 |
| VT 2017 | * | 12,00 | * | 129 | 8 | 15 |
| HT 2016 | 13,40 | 14,43 | * | 150 | 17 | 20 |
| VT 2016 | 13,66 | 17,32 | 0,40 | 140 | 20 | 20 |
| HT 2015 | 15,68 | 15,66 | 0,55 | 133 | 16 | 20 |
| VT 2015 | 15,50 | 15,62 | 0,60 | 118 | 15 | 15 |
| HT 2014 | 13,10 | * | * | 99 | 13 | 15 |
| VT 2014 | * | 14,56 | * | 85 | 12 | 15 |
| HT 2013 | 16,72 | 19,31 | * | 64 | 6 | 7 |
| VT 2013 | * | * | * | 56 | 5 | 12 |
| HT 2012 | 16,72 | 19,70 | * | 90 | 8 | 8 |
| VT 2012 | * | * | * | 34 | 6 | 7 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Stockholms universitet
Liknande program vid Stockholms universitet
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3Stockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,7
- Kandidatprogram i pedagogik med inriktning ledarskap och kommunikationStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI17,14HP0,60Sök/plats5,8
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6Stockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,1
- FörskollärarprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,7
- SpecialpedagogprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI–HP–Sök/plats8,6
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång bild och formStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,23 | 7 | 16,93 | 6 | 17 |
| BII | 21,49 | 1 | 21,49 | 1 | 9 |
| HP | 0,65 | 4 | 0,60 | 4 | 8 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,71 | 5 | 16,50 | 4 | 11 |
| BII | 16,46 | 2 | 16,46 | 2 | 11 |
| HP | 0,65 | 4 | 0,55 | 4 | 9 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 2 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 101 | 78 % | – | – |
| Män | 29 | 22 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 91 | 70 % | – | – |
| 25–34 år | 28 | 22 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 11 | 8 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Svenska som andraspråk vid Stockholms universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,93 i betygsgruppen BI, 21,49 i BII, 0,60 på högskoleprovet.
Hur många sökte Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Svenska som andraspråk HT 2026?
127 personer sökte, och 12 hade programmet som förstahandsval. 11 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,47 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod