Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Religionskunskap
Stockholms universitet, Stockholm · GYER
- 330 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Ämneslärarexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 160 sökande hittills, varav 22 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
25,6 sökande per antagen.
VT 2026
8,3 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,76 | 18,28 | −0,48 | 48 | −1,23 |
| BII | 19,40 | 19,40 | oförändrat | 12 | −0,89 |
| HP | 1,05 | 0,90 | −0,15 | 26 | −0,15 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+1,07)
- HP 5 år: stabil (+0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 160 | 22 | ||||
| HT 2026 | 18,28 | 19,40 | 0,90 | 230 | 30 | 9 |
| VT 2026 | 13,53 | 13,50 | 0,30 | 100 | 10 | 12 |
| HT 2025 | 16,30 | 13,68 | 0,65 | 141 | 19 | 9 |
| VT 2025 | 14,69 | 17,55 | 0,40 | 126 | 14 | 12 |
| HT 2024 | 18,18 | 19,35 | 0,75 | 169 | 22 | 9 |
| VT 2024 | * | * | * | 77 | 12 | 12 |
| HT 2023 | 17,14 | 19,62 | 0,45 | 91 | 17 | 9 |
| VT 2023 | 14,97 | 14,11 | 0,20 | 85 | 13 | 12 |
| HT 2022 | 17,40 | 14,66 | 0,55 | 130 | 21 | 9 |
| VT 2022 | 15,26 | 15,47 | * | 127 | 21 | 12 |
| HT 2021 | 17,21 | 16,40 | 0,80 | 160 | 25 | 9 |
| VT 2021 | 16,67 | 17,65 | 0,80 | 127 | 15 | 8 |
| HT 2020 | 20,10 | 18,03 | 0,75 | 104 | 13 | 7 |
| VT 2020 | 11,75 | 16,93 | * | 90 | 8 | 8 |
| HT 2019 | 15,98 | 19,48 | 0,35 | 98 | 9 | 7 |
| VT 2019 | * | – | * | 91 | 11 | 5 |
| HT 2018 | 17,08 | 15,90 | 0,70 | 118 | 9 | 6 |
| VT 2018 | 16,75 | 14,65 | 0,60 | 106 | 9 | 8 |
| VT 2017 | 15,00 | 16,39 | * | 107 | 9 | 5 |
| VT 2016 | 19,67 | 13,98 | 0,80 | 125 | 5 | 5 |
| VT 2015 | 15,90 | 16,01 | 0,75 | 139 | 8 | 8 |
| HT 2014 | 17,62 | – | 0,85 | 115 | 16 | 6 |
| VT 2014 | 16,58 | – | 0,80 | 107 | 13 | 8 |
| HT 2013 | 17,92 | – | 0,90 | 111 | 17 | 7 |
| VT 2013 | 15,20 | – | * | 99 | 18 | 10 |
| HT 2012 | 21,20 | – | 1,10 | 111 | 16 | 2 |
| VT 2012 | * | * | * | 46 | 7 | 8 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Stockholms universitet
Liknande program vid Stockholms universitet
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3Stockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,7
- Kandidatprogram i pedagogik med inriktning ledarskap och kommunikationStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI17,14HP0,60Sök/plats5,8
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6Stockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,1
- FörskollärarprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,7
- SpecialpedagogprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI–HP–Sök/plats8,6
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång bild och formStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,76 | 6 | 18,28 | 5 | 48 |
| BII | 19,40 | 1 | 19,40 | 1 | 12 |
| HP | 1,05 | 3 | 0,90 | 3 | 26 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 1 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,77 | 7 | 13,53 | 6 | 6 |
| BII | 16,10 | 2 | 13,50 | 2 | 4 |
| HP | 0,65 | 4 | 0,30 | 4 | 5 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 111 | 69 % | – | – |
| Män | 49 | 31 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 135 | 84 % | – | – |
| 25–34 år | 20 | 13 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 5 | 3 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Religionskunskap vid Stockholms universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,28 i betygsgruppen BI, 19,40 i BII, 0,90 på högskoleprovet.
Hur många sökte Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Religionskunskap HT 2026?
230 personer sökte, och 30 hade programmet som förstahandsval. 9 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,98 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod