Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, Svenska som andraspråk
Stockholms universitet, Stockholm · 79SS
- Hård konkurrens
- 330 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Ämneslärarexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 84 sökande hittills, varav 12 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
7,8 sökande per antagen.
VT 2026
9,3 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,26 | 13,25 | −2,01 | 5 | −1,65 |
| BII | 15,03 | 15,03 | oförändrat | 3 | −0,76 |
| HP | 0,50 | * | 0 | −0,17 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−3,94)
- HP 4 år: fallande (−0,70)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 84 | 12 | ||||
| HT 2026 | 13,25 | 15,03 | * | 86 | 8 | 11 |
| VT 2026 | 14,79 | 17,01 | 0,30 | 65 | 12 | 7 |
| HT 2025 | 14,58 | 17,83 | * | 81 | 10 | 11 |
| VT 2025 | * | 14,49 | * | 73 | 10 | 7 |
| HT 2024 | 16,95 | 17,83 | 0,50 | 88 | 11 | 6 |
| VT 2024 | 12,05 | 14,61 | 0,40 | 76 | 13 | 7 |
| HT 2023 | 16,09 | 17,18 | * | 93 | 13 | 6 |
| VT 2023 | 15,00 | 14,11 | * | 97 | 7 | 7 |
| HT 2022 | 16,25 | 15,75 | 0,60 | 97 | 10 | 6 |
| VT 2022 | 15,59 | 14,76 | 0,50 | 108 | 17 | 7 |
| HT 2021 | 17,19 | 16,93 | 0,90 | 126 | 16 | 7 |
| VT 2021 | 17,00 | 18,63 | 1,30 | 120 | 17 | 6 |
| HT 2020 | 18,79 | – | 0,70 | 119 | 15 | 5 |
| VT 2020 | 15,16 | 14,58 | 0,60 | 87 | 14 | 7 |
| HT 2019 | 19,15 | 19,13 | 1,20 | 89 | 9 | 4 |
| VT 2019 | 13,42 | 15,94 | 0,60 | 55 | 8 | 6 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Stockholms universitet
Liknande program vid Stockholms universitet
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3Stockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,7
- Kandidatprogram i pedagogik med inriktning ledarskap och kommunikationStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI17,14HP0,60Sök/plats5,8
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6Stockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,1
- FörskollärarprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,7
- SpecialpedagogprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI–HP–Sök/plats8,6
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång bild och formStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,26 | 6 | 13,25 | 5 | 5 |
| BII | 15,03 | 2 | 15,03 | 2 | 3 |
| HP | 0,50 | 4 | * | 4 | 0 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 1 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,03 | 4 | 14,79 | 4 | 8 |
| BII | 17,01 | 1 | 17,01 | 1 | 5 |
| HP | 0,30 | 3 | 0,30 | 2 | 3 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 74 | 88 % | – | – |
| Män | 10 | 12 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 60 | 71 % | – | – |
| 25–34 år | 16 | 19 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 8 | 10 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, Svenska som andraspråk vid Stockholms universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 13,25 i betygsgruppen BI, 15,03 i BII.
Hur många sökte Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, Svenska som andraspråk HT 2026?
86 personer sökte, och 8 hade programmet som förstahandsval. 11 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −1,33 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod