Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, Engelska
Stockholms universitet, Stockholm · 79SE
- 330 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Ämneslärarexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 150 sökande hittills, varav 13 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
26,5 sökande per antagen.
VT 2026
25,0 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,05 | 18,90 | −0,15 | 27 | −1,14 |
| BII | 16,10 | 15,85 | −0,25 | 8 | −2,05 |
| HP | 0,85 | 0,85 | oförändrat | 10 | −0,09 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+1,66)
- HP 5 år: varierande (−0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 150 | 13 | ||||
| HT 2026 | 18,90 | 15,85 | 0,85 | 159 | 22 | 6 |
| VT 2026 | 17,66 | 17,76 | 0,80 | 125 | 21 | 5 |
| HT 2025 | 15,31 | 15,29 | 1,00 | 137 | 20 | 6 |
| VT 2025 | 17,71 | 14,20 | 0,15 | 118 | 14 | 5 |
| HT 2024 | 18,59 | 15,60 | 1,20 | 155 | 20 | 6 |
| VT 2024 | 14,00 | 13,92 | 0,50 | 100 | 8 | 5 |
| HT 2023 | 17,80 | 15,00 | 1,15 | 135 | 17 | 6 |
| VT 2023 | 19,06 | 16,90 | 1,00 | 102 | 12 | 5 |
| HT 2022 | 17,71 | 17,24 | 0,65 | 141 | 8 | 6 |
| VT 2022 | 17,81 | 19,15 | 0,75 | 150 | 16 | 5 |
| HT 2021 | 17,24 | 19,32 | 0,95 | 157 | 16 | 6 |
| VT 2021 | 18,80 | 18,04 | 0,70 | 138 | 26 | 7 |
| HT 2020 | 18,88 | 17,27 | 0,95 | 201 | 31 | 7 |
| VT 2020 | 15,99 | 18,19 | 0,85 | 137 | 24 | 7 |
| HT 2019 | 16,34 | 15,04 | 0,95 | 155 | 23 | 9 |
| VT 2019 | * | 17,88 | 0,25 | 78 | 12 | 6 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Stockholms universitet
Liknande program vid Stockholms universitet
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3Stockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,7
- Kandidatprogram i pedagogik med inriktning ledarskap och kommunikationStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI17,14HP0,60Sök/plats5,8
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6Stockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,1
- FörskollärarprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,7
- SpecialpedagogprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI–HP–Sök/plats8,6
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång bild och formStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,05 | 4 | 18,90 | 3 | 27 |
| BII | 16,10 | 1 | 15,85 | 1 | 8 |
| HP | 0,85 | 2 | 0,85 | 2 | 10 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 1 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,55 | 3 | 17,66 | 2 | 10 |
| BII | 17,76 | 1 | 17,76 | 1 | 11 |
| HP | 0,80 | 2 | 0,80 | 2 | 10 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 2 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 111 | 74 % | – | – |
| Män | 39 | 26 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 107 | 71 % | – | – |
| 25–34 år | 31 | 21 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 12 | 8 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, Engelska vid Stockholms universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,90 i betygsgruppen BI, 15,85 i BII, 0,85 på högskoleprovet.
Hur många sökte Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, Engelska HT 2026?
159 personer sökte, och 22 hade programmet som förstahandsval. 6 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +3,59 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod