Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Engelska, Svenska som andraspråk
Stockholms universitet, Stockholm · 79E2
- Hård konkurrens
- 330 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Ämneslärarexamen
Vad krävdes för att komma in?
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 125 sökande hittills, varav 12 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
11,6 sökande per antagen.
VT 2026
5,5 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,16 | 16,67 | −0,49 | 13 | −0,77 |
| BII | 17,08 | 17,08 | oförändrat | 8 | −0,74 |
| HP | 0,50 | 0,40 | −0,10 | 6 | −0,15 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+1,10)
- HP 5 år: stabil (−0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 125 | 12 | ||||
| HT 2026 | 16,67 | 17,08 | 0,40 | 128 | 17 | 11 |
| VT 2026 | 13,23 | 14,60 | 0,30 | 83 | 7 | 15 |
| HT 2025 | 15,45 | 17,21 | 0,35 | 85 | 12 | 11 |
| VT 2025 | * | * | * | 81 | 8 | 15 |
| HT 2024 | 14,91 | 15,02 | 0,35 | 86 | 14 | 11 |
| VT 2024 | * | * | * | 77 | 5 | 8 |
| HT 2023 | 17,02 | 15,44 | 0,35 | 76 | 20 | 11 |
| VT 2023 | * | * | * | 83 | 11 | 12 |
| HT 2022 | 16,60 | 17,91 | 0,20 | 103 | 11 | 11 |
| VT 2022 | 13,88 | 14,74 | 0,50 | 115 | 16 | 15 |
| HT 2021 | 15,57 | 16,71 | 0,50 | 139 | 20 | 16 |
| VT 2021 | 15,30 | 16,20 | 0,30 | 122 | 12 | 11 |
| HT 2020 | 15,89 | 14,69 | * | 115 | 11 | 11 |
| VT 2020 | 16,56 | 18,03 | 0,15 | 97 | 9 | 8 |
| HT 2019 | 14,95 | 15,00 | 0,20 | 84 | 11 | 11 |
| VT 2019 | * | * | * | 69 | 11 | 11 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Stockholms universitet
Liknande program vid Stockholms universitet
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3Stockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,7
- Kandidatprogram i pedagogik med inriktning ledarskap och kommunikationStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI17,14HP0,60Sök/plats5,8
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6Stockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,1
- FörskollärarprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,7
- SpecialpedagogprogrammetStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI–HP–Sök/plats8,6
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång bild och formStockholms universitet · Stockholm · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,16 | 6 | 16,67 | 5 | 13 |
| BII | 17,08 | 2 | 17,08 | 2 | 8 |
| HP | 0,50 | 4 | 0,40 | 4 | 6 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 14,70 | 8 | 13,23 | 7 | 9 |
| BII | 15,49 | 2 | 14,60 | 2 | 5 |
| HP | 0,40 | 5 | 0,30 | 5 | 4 |
| BF | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 90 | 72 % | – | – |
| Män | 35 | 28 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 91 | 73 % | – | – |
| 25–34 år | 24 | 19 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 10 | 8 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Engelska, Svenska som andraspråk vid Stockholms universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,67 i betygsgruppen BI, 17,08 i BII, 0,40 på högskoleprovet.
Hur många sökte Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Engelska, Svenska som andraspråk HT 2026?
128 personer sökte, och 17 hade programmet som förstahandsval. 11 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,22 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod