Statistik A1
Umeå universitet, Umeå · Statistik
- Campus
- Helfart
- Dagtid
Vad krävdes för att komma in?
HT 2025 krävdes minst 20,68 i BI, 1,35 på högskoleprovet i urval 2.
HT 2025 urval 2
VT 2024 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2025
1,3 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2025 | 20,68 | * | 1,35 | 169 | 131 | 133 |
| HT 2024 | * | * | * | 138 | 111 | 120 |
| VT 2024 | * | – | * | 144 | 128 | 136 |
| HT 2023 | * | – | – | 136 | 108 | 107 |
| VT 2023 | * | – | * | 136 | 120 | 123 |
| HT 2022 | * | – | * | 138 | 103 | 108 |
| VT 2022 | * | – | * | 158 | 131 | 132 |
| HT 2021 | * | * | * | 165 | 126 | 146 |
| VT 2021 | * | – | * | 162 | 10 | 134 |
| HT 2020 | * | * | * | 179 | 93 | 132 |
| VT 2020 | 20,50 | – | 1,05 | 179 | 154 | 150 |
| HT 2019 | * | * | * | 165 | 124 | 134 |
| VT 2019 | * | – | * | 167 | 139 | 141 |
| HT 2018 | * | * | * | 153 | 113 | 116 |
| VT 2018 | * | – | * | 143 | 113 | 114 |
| HT 2017 | * | * | * | 178 | 110 | 124 |
| VT 2017 | * | * | * | 151 | 110 | 117 |
| HT 2016 | * | * | * | 170 | 112 | 125 |
| VT 2016 | * | * | * | 173 | 106 | 114 |
| HT 2015 | * | – | * | 140 | 98 | 105 |
| VT 2015 | * | * | * | 156 | 109 | 123 |
| HT 2014 | * | – | * | 138 | 73 | 117 |
| VT 2014 | * | * | * | 147 | 107 | 122 |
| HT 2013 | * | * | * | 142 | 109 | 116 |
| VT 2013 | * | * | * | 190 | 133 | 140 |
| HT 2012 | – | * | * | 133 | 105 | 114 |
| VT 2012 | * | – | * | 157 | 117 | 118 |
| HT 2011 | * | – | * | 99 | 78 | 80 |
| VT 2011 | * | – | – | 137 | 119 | 121 |
| HT 2010 | * | * | * | 102 | 88 | 86 |
| VT 2010 | – | 130 | 119 | 122 | ||
| HT 2009 | * | 98 | 77 | 82 | ||
| VT 2009 | – | 128 | 118 | 107 | ||
| HT 2008 | * | 68 | 62 | 69 | ||
| VT 2008 | 133 |
Alla urvalsgrupper HT 2025
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,68 | 1 | 8 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | * | 1 | 0 |
| HP | Högskoleprovet | 1,35 | 2 | 6 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 2 |
| HPGR | Särskild urvalsgrupp | 165 | 3 | 7 |
| PGPK | Särskild urvalsgrupp | * | 126 | 0 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i statistik vid Umeå universitet
- Dataanalys med RUmeå universitet · Distans · ST 2026BI–HP–Sökande1 820
- Introduktion till RUmeå universitet · Distans · ST 2026BI20,88HP1,35Sökande1 406
- Statistik för ekonomerUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI16,50HP0,95Sökande159
- Analys av finansiella dataUmeå universitet · Umeå · VT 2026BI–HP–Sökande132
- Business AnalyticsUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI18,45HP1,25Sökande122
- Maskininlärning med R, del 2Umeå universitet · Distans · ST 2026BI–HP–Sökande109
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 85 | 50 % | 67 | 50 % |
| Män | 84 | 50 % | 66 | 50 % |
| 24 år eller yngre | 135 | 80 % | 110 | 83 % |
| 25–34 år | 28 | 17 % | 21 | 16 % |
| 35 år eller äldre | 6 | 4 % | 2 | 2 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Statistik A1 vid Umeå universitet?
HT 2025 krävdes minst 20,68 i BI, 1,35 på högskoleprovet i urval 2.
Hur många sökte Statistik A1 HT 2025?
169 personer sökte, och 131 hade kursen som förstahandsval. 133 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod