Idrottens träningslära, prestationsutveckling och tester
Linnéuniversitetet · Idrott/idrottsvetenskap
- 7,5 hp
- Distans
- Halvfart
Vad krävdes för att komma in?
VT 2026 krävdes minst 16,15 i BI, 16,77 i BII, 2,00 i BF i urval 2.
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 212 sökande hittills, varav 13 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
VT 2026
2,2 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 212 | 13 | ||||
| VT 2026 | 16,15 | 16,77 | * | 233 | 6 | 107 |
| VT 2025 | 17,87 | 17,76 | * | 232 | 12 | 81 |
| VT 2024 | 18,80 | 19,06 | * | 281 | 23 | 93 |
| VT 2023 | 20,00 | 20,10 | 1,05 | 329 | 25 | 53 |
| VT 2022 | 20,53 | 19,70 | 1,05 | 349 | 25 | 54 |
| VT 2021 | 20,10 | 19,58 | 1,00 | 415 | 29 | 80 |
| VT 2020 | 19,80 | 19,67 | 0,80 | 354 | 21 | 87 |
Om kursen
Kursen riktar sig till dig som är idrottare, motionär, tränare, idrottslärare etc. Kursen ger dig möjlighet att göra en bra analys och värdering av prestationsförmågan. Kursen ger dig även en grundläggande testledarutbildning samt ökar din förståelse för modern analysteknik.
Behörighet: Grundläggande behörighet.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper VT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,15 | 32 | 14 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 16,77 | 3 | 5 |
| HP | Högskoleprovet | * | 24 | 0 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 2,00 | 2 | 1 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 26 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 1 |
| APGR | Särskild urvalsgrupp | 63 | 46 | 9 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i idrott/idrottsvetenskap vid Linnéuniversitetet
- Idrottens träningslära, kost för prestationLinnéuniversitetet · Distans · HT 2026BI20,71HP1,00Sökande699
- Idrottens träningslära, optimal styrkeutvecklingLinnéuniversitetet · Distans · VT 2026BI19,90HP0,45Sökande412
- Idrottens träningslära - optimal konditionsutvecklingLinnéuniversitetet · Distans · VT 2026BI19,43HP0,30Sökande352
- Specialidrott - Prestationspsykologi inom idrottLinnéuniversitetet · Distans · HT 2026BI20,03HP1,00Sökande352
- Specialidrott - ledarskap och coachingLinnéuniversitetet · Distans · VT 2026BI*HP*Sökande163
- Specialidrott - grundläggande idrottsmedicin, från prevention till återgång till idrottLinnéuniversitetet · Distans · VT 2026BI19,35HP0,45Sökande146
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 130 | 56 % | 65 | 61 % |
| Män | 103 | 44 % | 42 | 39 % |
| 24 år eller yngre | 57 | 24 % | 21 | 20 % |
| 25–34 år | 83 | 36 % | 41 | 38 % |
| 35 år eller äldre | 93 | 40 % | 45 | 42 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Idrottens träningslära, prestationsutveckling och tester vid Linnéuniversitetet?
VT 2026 krävdes minst 16,15 i BI, 16,77 i BII, 2,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Idrottens träningslära, prestationsutveckling och tester VT 2026?
233 personer sökte, och 6 hade kursen som förstahandsval. 107 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod