Idrottens träningslära, kost för prestation
Linnéuniversitetet · Idrott/idrottsvetenskap
- 7,5 hp
- Distans
- Halvfart
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 krävdes minst 20,71 i BI, 19,94 i BII, 1,00 på högskoleprovet i urval 2.
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
8,7 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 20,71 | 19,94 | 1,00 | 699 | 83 | 80 |
| HT 2025 | 19,99 | 20,54 | 0,90 | 552 | 62 | 80 |
| HT 2024 | 20,10 | 19,41 | 1,05 | 613 | 86 | 80 |
| HT 2023 | 20,59 | 20,56 | 0,95 | 674 | 93 | 80 |
| HT 2022 | 20,10 | 21,13 | 1,15 | 682 | 101 | 80 |
| HT 2021 | 21,04 | 21,25 | 1,10 | 947 | 154 | 80 |
| HT 2020 | 20,80 | 21,00 | 1,05 | 937 | 116 | 80 |
| VT 2020 | 20,83 | 20,38 | 1,05 | 740 | 100 | 80 |
| HT 2019 | 20,70 | 20,14 | 1,10 | 757 | 117 | 85 |
| VT 2019 | 20,96 | 21,77 | 1,25 | 660 | 89 | 60 |
| HT 2018 | 20,80 | 20,06 | 1,20 | 990 | 166 | 80 |
| VT 2018 | 21,33 | 21,72 | 1,30 | 1 042 | 133 | 65 |
| HT 2017 | 21,00 | 21,81 | 1,25 | 1 087 | 194 | 80 |
| VT 2017 | 21,40 | 21,43 | 1,35 | 1 067 | 115 | 60 |
Om kursen
Kursen vänder sig till dig som motionär, idrottare, tränare, idrottslärare etc. som vill fördjupa dig inom området kost och träning med målet prestationsutveckling. Kursen bygger på modern forskning om hur vi bör äta för att få ett bra svar av träningen. Kursen har ambitionen att föra ner teorin i praktiken.
Behörighet: Grundläggande behörighet.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper HT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,71 | 24 | 265 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 19,94 | 3 | 56 |
| HP | Högskoleprovet | 1,00 | 26 | 50 |
| BF | Betyg från folkhögskola | – | 0 | 4 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 53 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 1 |
| APGR | Särskild urvalsgrupp | 165 | 27 | 236 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i idrott/idrottsvetenskap vid Linnéuniversitetet
- Idrottens träningslära, optimal styrkeutvecklingLinnéuniversitetet · Distans · VT 2026BI19,90HP0,45Sökande412
- Idrottens träningslära - optimal konditionsutvecklingLinnéuniversitetet · Distans · VT 2026BI19,43HP0,30Sökande352
- Specialidrott - Prestationspsykologi inom idrottLinnéuniversitetet · Distans · HT 2026BI20,03HP1,00Sökande352
- Idrottens träningslära, prestationsutveckling och testerLinnéuniversitetet · Distans · VT 2026BI16,15HP*Sökande233
- Specialidrott - ledarskap och coachingLinnéuniversitetet · Distans · VT 2026BI*HP*Sökande163
- Specialidrott - grundläggande idrottsmedicin, från prevention till återgång till idrottLinnéuniversitetet · Distans · VT 2026BI19,35HP0,45Sökande146
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 460 | 66 % | 59 | 74 % |
| Män | 239 | 34 % | 21 | 26 % |
| 24 år eller yngre | 188 | 27 % | 23 | 29 % |
| 25–34 år | 242 | 35 % | 30 | 38 % |
| 35 år eller äldre | 269 | 38 % | 27 | 34 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Idrottens träningslära, kost för prestation vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 krävdes minst 20,71 i BI, 19,94 i BII, 1,00 på högskoleprovet i urval 2.
Hur många sökte Idrottens träningslära, kost för prestation HT 2026?
699 personer sökte, och 83 hade kursen som förstahandsval. 80 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod