Idrottens träningslära - optimal konditionsutveckling
Linnéuniversitetet · Idrott/idrottsvetenskap
- 7,5 hp
- Distans
- Halvfart
Vad krävdes för att komma in?
VT 2026 krävdes minst 19,43 i BI, 17,76 i BII, 0,30 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 328 sökande hittills, varav 30 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
VT 2026
3,3 sökande per antagen. Många söker flera kurser samtidigt, så alla tar inte en plats.
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 328 | 30 | ||||
| VT 2026 | 19,43 | 17,76 | 0,30 | 352 | 38 | 106 |
| VT 2025 | 19,57 | 19,27 | * | 326 | 46 | 95 |
| VT 2024 | 20,00 | 20,04 | 0,85 | 439 | 65 | 95 |
| VT 2023 | 21,00 | 21,81 | 1,10 | 489 | 68 | 66 |
| VT 2022 | 21,34 | 19,95 | 1,20 | 590 | 81 | 61 |
| VT 2021 | 20,78 | 21,50 | 1,15 | 613 | 66 | 86 |
| VT 2020 | 21,15 | 20,67 | 1,15 | 566 | 82 | 87 |
| VT 2019 | 21,26 | 20,55 | 1,30 | 562 | 79 | 60 |
| VT 2018 | 21,33 | 20,96 | 1,35 | 730 | 80 | 80 |
| VT 2017 | 21,26 | 20,55 | 1,35 | 775 | 90 | 80 |
Om kursen
Kursen riktar sig till idrottare, motionärer, idrottslärare, tränare etc. som vill fördjupa och uppdatera kunskaper om hur man kan optimera konditionsträningen inom olika idrotter. Kursen bygger på nya vetenskapliga rön vad det gäller träning för optimal muskulär anpassning till uthållighet samt optimering av cirkulationsapparatens syreupptagningsförmåga. Genom kursen kommer du att kunna planera och praktiskt genomföra optimal grenspecifika träningsprogram.
Behörighet: Grundläggande behörighet.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Kursens sida hos Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper VT 2026
| Grupp | Betydelse | Gräns | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|
| BI | Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,43 | 29 | 77 |
| BII | Gymnasiebetyg med komplettering | 17,76 | 6 | 14 |
| HP | Högskoleprovet | 0,30 | 36 | 2 |
| BF | Betyg från folkhögskola | 4,00 | 2 | 4 |
| SA | Sen anmälan | – | 0 | 42 |
| ÖS | Övriga sökande | – | 0 | 1 |
| APGR | Särskild urvalsgrupp | 165 | 33 | 72 |
* betyder att alla behöriga i gruppen antogs och – att ingen antogs. Vid sen anmälan (SA) beror värdet på när anmälan kom in. Övriga koder kan variera mellan terminer och lärosäten, så fråga lärosätet vad de betyder.
Fler kurser i idrott/idrottsvetenskap vid Linnéuniversitetet
- Idrottens träningslära, kost för prestationLinnéuniversitetet · Distans · HT 2026BI20,71HP1,00Sökande699
- Idrottens träningslära, optimal styrkeutvecklingLinnéuniversitetet · Distans · VT 2026BI19,90HP0,45Sökande412
- Specialidrott - Prestationspsykologi inom idrottLinnéuniversitetet · Distans · HT 2026BI20,03HP1,00Sökande352
- Idrottens träningslära, prestationsutveckling och testerLinnéuniversitetet · Distans · VT 2026BI16,15HP*Sökande233
- Specialidrott - ledarskap och coachingLinnéuniversitetet · Distans · VT 2026BI*HP*Sökande163
- Specialidrott - grundläggande idrottsmedicin, från prevention till återgång till idrottLinnéuniversitetet · Distans · VT 2026BI19,35HP0,45Sökande146
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 207 | 59 % | 62 | 58 % |
| Män | 145 | 41 % | 44 | 42 % |
| 24 år eller yngre | 68 | 19 % | 21 | 20 % |
| 25–34 år | 136 | 39 % | 41 | 39 % |
| 35 år eller äldre | 148 | 42 % | 44 | 42 % |
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Idrottens träningslära - optimal konditionsutveckling vid Linnéuniversitetet?
VT 2026 krävdes minst 19,43 i BI, 17,76 i BII, 0,30 på högskoleprovet, 4,00 i BF i urval 2.
Hur många sökte Idrottens träningslära - optimal konditionsutveckling VT 2026?
352 personer sökte, och 38 hade kursen som förstahandsval. 106 antogs i urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Metod