Webbutveckling
Mittuniversitetet, Ortsoberoende
- Hård konkurrens
- 120 hp
- Distans
- Helfart
- Dagtid
- Högskoleexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
14,6 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,34 | 16,50 | −0,84 | 277 | −0,63 |
| BII | 17,50 | 17,07 | −0,43 | 144 | −0,42 |
| HP | 0,75 | 0,70 | −0,05 | 66 | −0,07 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−1,00)
- HP 5 år: fallande (−0,30)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 16,50 | 17,07 | 0,70 | 1 455 | 302 | 100 |
| HT 2025 | 17,15 | 17,19 | 0,75 | 1 989 | 453 | 120 |
| HT 2024 | 17,40 | 17,60 | 0,85 | 2 343 | 578 | 150 |
| HT 2023 | 17,60 | 17,60 | 1,05 | 2 396 | 621 | 130 |
| HT 2022 | 17,20 | 17,30 | 1,00 | 2 149 | 495 | 150 |
| HT 2021 | 17,50 | 17,93 | 1,00 | 2 107 | 470 | 120 |
| HT 2020 | 16,77 | 16,89 | 0,70 | 1 965 | 472 | 160 |
| HT 2019 | 16,88 | 16,98 | 0,95 | 1 643 | 378 | 130 |
| HT 2017 | 16,80 | 16,61 | 0,95 | 1 122 | 251 | 90 |
| HT 2012 (inställd) | 42 | 7 | 0 |
Om programmet
Webbutveckling är en het bransch och behovet av webbutvecklare ökar. Med Mittuniversitetets utbildning Webbutveckling i bagaget har du på två år lagt grunden för en framgångsrik framtid. Efter studierna kan du arbeta med utveckling, administration och drift av moderna webbplatser. Utbildningen fokuserar på teoretiska och praktiska färdigheter och har tydlig tyngdpunkt på webbutveckling med moderna hjälpmedel och språk. Du kommer få lära dig både frontend- och backend-utveckling var för sig samt i kombination – så kallad ”fullstacks-utveckling”. På kort tid förbereds du för att arbeta med webbutveckling i ditt yrke. Utbildningen ges på distans.
Behörighet: Grundläggande behörighet.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Mittuniversitetet
Liknande program vid Mittuniversitetet
- Beteendevetenskapligt programMittuniversitetet · Sundsvall · HT 2026BI16,00HP0,55Sök/plats13,8
- PsykologprogrammetMittuniversitetet · Östersund · HT 2026BI20,16HP1,30Sök/plats16,4
- SocionomprogrammetMittuniversitetet · Sundsvall · HT 2026BI16,71HP0,70Sök/plats25,6
- Kandidatprogram i KriminologiMittuniversitetet · Sundsvall · HT 2026BI17,40HP0,75Sök/plats15,2
- SocionomprogrammetMittuniversitetet · Östersund · HT 2026BI15,05HP0,55Sök/plats7,9
- Turism och destinationsutvecklingMittuniversitetet · Ortsoberoende · HT 2026BI15,98HP0,25Sök/plats7,7
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,34 | 62 | 16,50 | 50 | 277 |
| BII | 17,50 | 14 | 17,07 | 13 | 144 |
| HP | 0,75 | 40 | 0,70 | 33 | 66 |
| BF | 4,00 | 4 | 3,50 | 4 | 20 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 9 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 853 | 59 % | 55 | 55 % |
| Män | 602 | 41 % | 45 | 45 % |
| 24 år eller yngre | 310 | 21 % | 24 | 24 % |
| 25–34 år | 692 | 48 % | 45 | 45 % |
| 35 år eller äldre | 453 | 31 % | 31 | 31 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Webbutveckling vid Mittuniversitetet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,50 i betygsgruppen BI, 17,07 i BII, 0,70 på högskoleprovet.
Hur många sökte Webbutveckling HT 2026?
1 455 personer sökte, och 302 hade programmet som förstahandsval. 100 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,65 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod