Kandidatprogram i Kriminologi
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
15,2 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,18 | 17,40 | −0,78 | 186 | −0,79 |
| BII | 17,50 | 17,50 | oförändrat | 49 | −0,54 |
| HP | 0,90 | 0,75 | −0,15 | 112 | −0,12 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 2 år: stabil (−0,21)
- HP 2 år: stabil (oförändrat)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 17,40 | 17,50 | 0,75 | 911 | 112 | 60 |
| HT 2025 | 17,44 | 16,80 | 0,75 | 867 | 110 | 60 |
| HT 2024 | 17,61 | 17,27 | 0,75 | 800 | 119 | 65 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet | Stockholm | 20,00 | 1,20 | 66,2 | 3 639 |
| Lunds universitet | Lund | 19,90 | 1,20 | 30,9 | 3 401 |
| Mittuniversitetet | Sundsvall | 17,40 | 0,75 | 15,2 | 911 |
Om programmet
Kunskap om de bakomliggande orsakerna till brottslighet, brottslighetens former och dess konsekvenser är en förutsättning för att framgångsrikt förebygga och hantera effekterna av brott och att skapa ett tryggare samhälle. Kriminologiprogrammet ger dig en helhetssyn på brottslighet som samhällsfenomen och verktyg för att utföra brottspreventivt och trygghetsskapande arbete.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Mittuniversitetet
Liknande program vid Mittuniversitetet
- Beteendevetenskapligt programMittuniversitetet · Sundsvall · HT 2026BI16,00HP0,55Sök/plats13,8
- WebbutvecklingMittuniversitetet · Ortsoberoende · HT 2026BI16,50HP0,70Sök/plats14,6
- PsykologprogrammetMittuniversitetet · Östersund · HT 2026BI20,16HP1,30Sök/plats16,4
- SocionomprogrammetMittuniversitetet · Sundsvall · HT 2026BI16,71HP0,70Sök/plats25,6
- SocionomprogrammetMittuniversitetet · Östersund · HT 2026BI15,05HP0,55Sök/plats7,9
- Turism och destinationsutvecklingMittuniversitetet · Ortsoberoende · HT 2026BI15,98HP0,25Sök/plats7,7
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,18 | 36 | 17,40 | 31 | 186 |
| BII | 17,50 | 5 | 17,50 | 4 | 49 |
| HP | 0,90 | 28 | 0,75 | 24 | 112 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 1 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 10 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 2 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 736 | 81 % | 55 | 92 % |
| Män | 175 | 19 % | 5 | 8 % |
| 24 år eller yngre | 748 | 82 % | 54 | 90 % |
| 25–34 år | 127 | 14 % | 5 | 8 % |
| 35 år eller äldre | 36 | 4 % | 1 | 2 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i Kriminologi vid Mittuniversitetet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,40 i betygsgruppen BI, 17,50 i BII, 0,75 på högskoleprovet.
Hur många sökte Kandidatprogram i Kriminologi HT 2026?
911 personer sökte, och 112 hade programmet som förstahandsval. 60 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,04 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Stockholms universitet, Lunds universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod