Teologprogrammet - kandidatutbildning
- Måttlig konkurrens
- 180 hp
- Distans
- Helfart
- Blandad tid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 181 sökande hittills, varav 83 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
3,3 sökande per antagen.
VT 2026
2,4 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,58 | 13,81 | −1,77 | 13 | −3,38 |
| BII | 17,28 | 14,07 | −3,21 | 7 | −3,22 |
| HP | * | * | 0 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 181 | 83 | ||||
| HT 2026 | 13,81 | 14,07 | * | 195 | 99 | 60 |
| VT 2026 | 10,31 | * | * | 165 | 74 | 70 |
| HT 2025 | * | 11,94 | * | 176 | 93 | 75 |
| VT 2025 | * | * | * | 133 | 74 | 57 |
| HT 2024 | * | * | * | 124 | 63 | 58 |
| VT 2024 | * | * | * | 110 | 47 | 70 |
| VT 2023 | * | * | * | 100 | 60 | 70 |
| HT 2022 | * | * | * | 110 | 41 | 45 |
| VT 2022 | * | * | * | 96 | 43 | 50 |
| HT 2021 | * | * | * | 102 | 37 | 40 |
| VT 2021 | * | * | * | 85 | 40 | 50 |
| HT 2020 | * | * | * | 116 | 48 | 60 |
| VT 2020 | * | * | * | 88 | 36 | 60 |
| HT 2019 | * | * | – | 78 | 35 | 40 |
| VT 2019 | * | * | * | 72 | 35 | 40 |
| HT 2018 | * | * | * | 116 | 44 | 50 |
| VT 2018 | * | * | * | 108 | 39 | 40 |
| HT 2017 | * | * | * | 125 | 45 | 50 |
| VT 2017 | 11,78 | 15,58 | * | 79 | 38 | 30 |
| HT 2016 | * | * | * | 77 | 35 | 40 |
| VT 2016 | 11,00 | 12,30 | * | 88 | 32 | 30 |
| HT 2015 | * | 12,79 | * | 103 | 44 | 30 |
| VT 2015 | 14,40 | 14,43 | * | 79 | 29 | 20 |
| HT 2014 | * | * | * | 86 | 34 | 30 |
| VT 2014 | * | * | * | 59 | 24 | 36 |
| HT 2013 | 14,43 | 18,30 | * | 70 | 35 | 20 |
| VT 2013 | 13,00 | 13,96 | * | 71 | 22 | 20 |
| HT 2012 | * | * | * | 62 | 19 | 38 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Umeå universitet
Liknande program vid Umeå universitet
- Biblioteks- och informationsvetenskap - kandidatprogramUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI18,66HP1,15Sök/plats9,3
- ArkeologiprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI*HP*Sök/plats3,8
- Programmet för litteraturvetenskap och kreativt skrivandeUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI*HP*Sök/plats3,8
- Teologprogrammet - kandidatutbildningUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI*HP*Sök/plats3,5
- Senare del av Magisterprogrammet i biblioteks- och informationsvetenskap - bibliotek för forskning och högre utbildning,Umeå universitet · Umeå · HT 2026BI–HP–Sök/plats4,0
- Filosofi, masterprogramUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI–HP–Sök/plats6,3
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,58 | 38 | 13,81 | 41 | 13 |
| BII | 17,28 | 8 | 14,07 | 9 | 7 |
| HP | * | 12 | * | 8 | 0 |
| BF | 3,00 | 2 | 3,00 | 2 | 1 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 6 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,30 | 42 | 10,31 | 50 | 1 |
| BII | 15,91 | 10 | * | 11 | 0 |
| HP | * | 15 | * | 7 | 0 |
| BF | 3,00 | 3 | * | 2 | 0 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 5 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 115 | 64 % | – | – |
| Män | 66 | 36 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 24 | 13 % | – | – |
| 25–34 år | 41 | 23 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 116 | 64 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Teologprogrammet - kandidatutbildning vid Umeå universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 13,81 i betygsgruppen BI, 14,07 i BII.
Hur många sökte Teologprogrammet - kandidatutbildning HT 2026?
195 personer sökte, och 99 hade programmet som förstahandsval. 60 antogs i urval 2.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod