Biblioteks- och informationsvetenskap - kandidatprogram
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
9,3 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,79 | 18,66 | −1,13 | 90 | −1,11 |
| BII | 18,60 | 17,95 | −0,65 | 28 | −0,83 |
| HP | 1,25 | 1,15 | −0,10 | 37 | −0,13 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+1,20)
- HP 5 år: varierande (+0,25)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 18,66 | 17,95 | 1,15 | 390 | 167 | 42 |
| HT 2025 | 18,61 | 16,75 | 1,00 | 324 | 147 | 45 |
| HT 2024 | 18,40 | 16,79 | 1,00 | 328 | 129 | 45 |
| HT 2023 | 18,14 | 20,96 | 0,45 | 238 | 102 | 45 |
| HT 2022 | 17,07 | 17,21 | 0,90 | 277 | 105 | 45 |
| HT 2021 | 17,46 | 18,24 | 0,90 | 278 | 103 | 50 |
| HT 2020 | 17,48 | 16,73 | * | 276 | 110 | 50 |
| HT 2019 | 18,60 | 17,36 | 1,05 | 261 | 119 | 40 |
| HT 2018 | 158 | 74 | 49 | |||
| HT 2017 | 160 | 63 | 50 | |||
| HT 2016 | 135 | 55 | 38 | |||
| HT 2015 | 133 | 48 | 47 | |||
| HT 2014 | 121 | 47 | 50 | |||
| HT 2013 | 119 | 54 | 48 | |||
| HT 2012 | 80 | 35 | 31 | |||
| HT 2011 | 90 | 34 | 25 | |||
| HT 2010 | 83 | 34 | 24 | |||
| HT 2009 | 102 | 42 | 40 | |||
| HT 2008 | 64 | 29 | 29 |
Om programmet
Är du intresserad av att samla, strukturera och förmedla information? Eller gillar du litteratur och vill anordna läsfrämjande aktiviteter? I så fall ska du utbilda dig till bibliotekarie, ett yrke som numera även innebär att bli informationsspecialist.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Umeå universitet
Liknande program vid Umeå universitet
- Teologprogrammet - kandidatutbildningUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI13,81HP*Sök/plats3,3
- ArkeologiprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI*HP*Sök/plats3,8
- Programmet för litteraturvetenskap och kreativt skrivandeUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI*HP*Sök/plats3,8
- Teologprogrammet - kandidatutbildningUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI*HP*Sök/plats3,5
- Senare del av Magisterprogrammet i biblioteks- och informationsvetenskap - bibliotek för forskning och högre utbildning,Umeå universitet · Umeå · HT 2026BI–HP–Sök/plats4,0
- Filosofi, masterprogramUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI–HP–Sök/plats6,3
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,79 | 24 | 18,66 | 23 | 90 |
| BII | 18,60 | 3 | 17,95 | 4 | 28 |
| HP | 1,25 | 14 | 1,15 | 14 | 37 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 7 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 3 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 302 | 77 % | 33 | 79 % |
| Män | 88 | 23 % | 9 | 21 % |
| 24 år eller yngre | 178 | 46 % | 16 | 38 % |
| 25–34 år | 127 | 33 % | 13 | 31 % |
| 35 år eller äldre | 85 | 22 % | 13 | 31 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Biblioteks- och informationsvetenskap - kandidatprogram vid Umeå universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,66 i betygsgruppen BI, 17,95 i BII, 1,15 på högskoleprovet.
Hur många sökte Biblioteks- och informationsvetenskap - kandidatprogram HT 2026?
390 personer sökte, och 167 hade programmet som förstahandsval. 42 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,05 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod