Sjukhusfysikerutbildning
- Hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Sjukhusfysikerexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
13,3 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,16 | 18,59 | −1,57 | 29 | −1,34 |
| BII | 22,36 | 22,36 | oförändrat | 13 | oförändrat |
| HP | 1,50 | 1,40 | −0,10 | 38 | −0,13 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−0,16)
- HP 5 år: stigande (+0,55)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 18,59 | 22,36 | 1,40 | 186 | 36 | 14 |
| HT 2025 | 16,67 | * | 0,95 | 120 | 15 | 15 |
| HT 2024 | 19,69 | 20,57 | 1,30 | 120 | 16 | 14 |
| HT 2023 | 19,32 | 20,61 | 1,05 | 122 | 11 | 14 |
| HT 2022 | 17,85 | 18,65 | 0,95 | 113 | 12 | 14 |
| HT 2021 | 18,75 | – | 0,85 | 120 | 17 | 12 |
| HT 2020 | 16,77 | 20,89 | 0,95 | 94 | 12 | 12 |
| HT 2019 | 15,00 | 17,95 | 0,85 | 85 | 9 | 14 |
| HT 2018 | 17,19 | 19,70 | 1,10 | 120 | 20 | 14 |
| HT 2017 | 16,35 | 19,72 | 1,00 | 134 | 9 | 14 |
| HT 2016 | – | 18,41 | 0,90 | 139 | 18 | 14 |
| HT 2015 | 18,00 | – | 1,20 | 132 | 7 | 14 |
| HT 2014 | 19,80 | 19,80 | 1,40 | 165 | 23 | 14 |
| HT 2013 | 17,70 | – | 1,05 | 151 | 21 | 14 |
| HT 2012 | 15,30 | 20,90 | 1,10 | 131 | 12 | 16 |
| HT 2011 | 18,35 | 21,77 | 1,10 | 157 | 22 | 16 |
| HT 2010 | 16,73 | – | 1,40 | 182 | 19 | 12 |
| HT 2009 | 1,30 | 179 | 29 | 12 | ||
| HT 2008 | 1,40 | 156 | 23 | 10 |
Om programmet
Vill du kombinera naturvetenskap, teknik och medicinska frågeställningar? Som sjukhusfysiker bidrar du till att behandla och diagnostisera sjukdomar via strålning. Du kan även jobba inom medicinteknisk industri eller med strålskyddsfrågor vid en forskningsanläggning eller myndighet.
Utbildningen gör dig till expert på strålningsfysik och hur strålning används inom hälso- och sjukvården och i samhället. Under studietiden får du bland annat kunskap inom bildgivande medicinsk diagnostik (röntgen, nuklearmedicin och magnetresonanstomografi) samt strålbehandling och strålskydd.
Under hela utbildningen får du samarbeta med forskare och ta del av deras högaktuella forskningsprojekt. En del av undervisningen och det mesta av kurslitteraturen är på engelska, vilket gör dina kunskaper användbara även utomlands.
Andelen lärarledd tid är hög. Du övar både muntlig och skriftlig presentation samt får god erfarenhet av samarbete i grupp.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Lunds universitet
Liknande program vid Lunds universitet
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, BiologiLunds universitet · Lund · HT 2026BI19,10HP1,45Sök/plats10,6
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, Fysik (undervisning på engelska)Lunds universitet · Lund · HT 2026BI22,29HP1,55Sök/plats18,7
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, Astronomi och astrofysikLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,61HP1,55Sök/plats16,9
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, Matematik (undervisning på engelska)Lunds universitet · Lund · HT 2026BI21,88HP1,55Sök/plats11,2
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, MolekylärbiologiLunds universitet · Lund · HT 2026BI20,30HP1,45Sök/plats11,4
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, Teoretisk fysikLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,88HP1,65Sök/plats14,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,16 | 8 | 18,59 | 8 | 29 |
| BII | 22,36 | 1 | 22,36 | 1 | 13 |
| HP | 1,50 | 5 | 1,40 | 5 | 38 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 117 | 63 % | 6 | 43 % |
| Män | 69 | 37 % | 8 | 57 % |
| 24 år eller yngre | 161 | 87 % | 13 | 93 % |
| 25–34 år | 20 | 11 % | 1 | 7 % |
| 35 år eller äldre | 5 | 3 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Sjukhusfysikerutbildning vid Lunds universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,59 i betygsgruppen BI, 22,36 i BII, 1,40 på högskoleprovet.
Hur många sökte Sjukhusfysikerutbildning HT 2026?
186 personer sökte, och 36 hade programmet som förstahandsval. 14 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,92 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod