Naturvetenskapligt kandidatprogram, Astronomi och astrofysik
Lunds universitet, Lund · ASTR
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
16,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,61 | 21,61 | oförändrat | 62 | −0,17 |
| BII | 20,81 | 20,81 | oförändrat | 13 | +0,09 |
| HP | 1,55 | 1,55 | oförändrat | 52 | −0,03 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+2,31)
- HP 5 år: stigande (+0,25)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 21,61 | 20,81 | 1,55 | 339 | 67 | 20 |
| HT 2025 | 20,38 | 19,17 | 1,40 | 263 | 43 | 16 |
| HT 2024 | 19,05 | 19,74 | 1,35 | 309 | 52 | 20 |
| HT 2023 | 19,34 | 22,50 | 1,40 | 275 | 48 | 24 |
| HT 2022 | 19,64 | 18,23 | 1,35 | 285 | 60 | 20 |
| HT 2021 | 19,30 | 19,72 | 1,30 | 275 | 50 | 20 |
| HT 2020 | 19,22 | 19,58 | 1,20 | 251 | 52 | 23 |
| HT 2019 | 18,85 | 16,74 | 1,20 | 217 | 45 | 20 |
| HT 2018 | 17,97 | 17,11 | 1,30 | 248 | 40 | 20 |
| HT 2017 | 17,14 | 20,16 | 1,20 | 238 | 36 | 20 |
| HT 2016 | 18,58 | 17,93 | 1,40 | 220 | 36 | 20 |
| HT 2015 | 20,70 | 20,13 | 1,55 | 225 | 39 | 20 |
| HT 2014 | 19,60 | * | 1,10 | 188 | 39 | 25 |
| HT 2013 | * | 17,70 | * | 184 | 28 | 30 |
| HT 2012 | * | * | * | 175 | 29 | 21 |
| HT 2011 | * | * | * | 147 | 22 | 17 |
| VT 2011 | * | * | – | 34 | 8 | 7 |
| HT 2010 | * | * | * | 155 | 20 | 18 |
| VT 2010 | – | 30 | 8 | 3 | ||
| HT 2009 | * | 125 | 18 | 15 | ||
| HT 2008 | * | 81 | 6 | 6 | ||
| VT 2008 | – | 0 |
Om programmet
Vill du studera galaxer, leta efter liv på andra planeter eller utveckla datorsimuleringar för olika processer inom astrofysik? Väljer du det här programmet får du teoretiska och praktiska verktyg för att observera och förstå universum.
Människan har sedan årtusenden tillbaka studerat natthimlen. Under lång tid gjordes observationer med blotta ögat eller med hjälp av mycket enkla linser. Idag använder astronomer avancerade teleskop och instrument, både på marken och ute i rymden. Astronomer skapar även modeller, till exempel om hur planeter bildas kring stjärnor utanför vårt solsystem.
Under utbildningen
Under utbildningen lär du dig bland annat hur planeter bildas, förutsättningar för liv i universum och de olika stadierna i en stjärnas liv. Du lär dig också om programmering, modelleringsmetoder och statistik. Du gör till exempel egna datorprogram för att lösa problem. Under de två första åren läser du fysik och matematik. Därefter läser du i huvudsak olika astronomikurser som förbereder dig för ditt examensarbete. Arbetet är kopplat till ett aktuellt forskningsprojekt. I utbildningen ingår föreläsningar, problemlösningsövningar, egna projekt och laborationer.
Efter utbildningen
Efter utbildningen väljer de flesta studenter att läsa vidare på ett masterprogram. Som astronom kan du bland annat arbeta med forskning och utbildning på ett universitet eller en forskningsanläggning som Europeiska Sydobservatoriet (ESO). Du kan även arbeta med exempelvis rymdfysik, datorberäkningar, simuleringar eller IT- och telekom.
Viktig information till dig som ska söka programmet
Kandidatprogrammen i astronomi och astrofysik kommer att läggas om med början höstterminen 2026. Om du planerar att ta studieuppehåll efter det första året på kandidatprogrammet bör du redan nu kontakta studievägledningen på: studievagledning@fysik.lu.se.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Lunds universitet
Liknande program vid Lunds universitet
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, BiologiLunds universitet · Lund · HT 2026BI19,10HP1,45Sök/plats10,6
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, Fysik (undervisning på engelska)Lunds universitet · Lund · HT 2026BI22,29HP1,55Sök/plats18,7
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, Matematik (undervisning på engelska)Lunds universitet · Lund · HT 2026BI21,88HP1,55Sök/plats11,2
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, MolekylärbiologiLunds universitet · Lund · HT 2026BI20,30HP1,45Sök/plats11,4
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, Teoretisk fysikLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,88HP1,65Sök/plats14,0
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, FysikLunds universitet · Lund · HT 2025BI20,65HP1,55Sök/plats17,7
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,61 | 15 | 21,61 | 12 | 62 |
| BII | 20,81 | 1 | 20,81 | 1 | 13 |
| HP | 1,55 | 8 | 1,55 | 6 | 52 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 2 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 147 | 43 % | 12 | 60 % |
| Män | 192 | 57 % | 8 | 40 % |
| 24 år eller yngre | 297 | 88 % | 18 | 90 % |
| 25–34 år | 33 | 10 % | 1 | 5 % |
| 35 år eller äldre | 9 | 3 % | 1 | 5 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Naturvetenskapligt kandidatprogram, Astronomi och astrofysik vid Lunds universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 21,61 i betygsgruppen BI, 20,81 i BII, 1,55 på högskoleprovet.
Hur många sökte Naturvetenskapligt kandidatprogram, Astronomi och astrofysik HT 2026?
339 personer sökte, och 67 hade programmet som förstahandsval. 20 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,23 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod