Programvaruteknik
Mittuniversitetet, Ortsoberoende
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Distans
- Helfart
- Blandad tid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
8,7 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,65 | 16,41 | −0,24 | 64 | −0,33 |
| BII | 16,72 | 16,64 | −0,08 | 69 | −0,30 |
| HP | 0,95 | 0,95 | oförändrat | 44 | −0,03 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−0,94)
- HP 5 år: fallande (−0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 16,41 | 16,64 | 0,95 | 568 | 118 | 65 |
| HT 2025 | 17,40 | 17,75 | 1,05 | 696 | 111 | 54 |
| HT 2024 | 17,14 | 16,91 | 1,00 | 856 | 178 | 92 |
| HT 2023 | 17,03 | 16,96 | 1,10 | 875 | 173 | 90 |
| HT 2022 | 17,33 | 17,47 | 1,20 | 878 | 201 | 69 |
| HT 2021 | 17,35 | 18,24 | 1,10 | 866 | 197 | 64 |
| HT 2020 | 17,38 | 17,50 | 1,05 | 735 | 188 | 63 |
| HT 2019 | 16,08 | 17,35 | 1,20 | 589 | 141 | 75 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Mittuniversitetet (distans) | Ortsoberoende | 16,41 | 0,95 | 8,7 | 568 |
| Linnéuniversitetet | Växjö | * | 0,80 | 18,6 | 93 |
| Mittuniversitetet | Östersund | * | * | 4,1 | 53 |
Om programmet
Var med och forma den digitala framtiden – med Mittuniversitetets utbildning Programvaruteknik får du kompetens som efterfrågas i IT-branschen i dag. Här lär du dig inte bara att koda – du blir en skicklig utvecklare, designer och arkitekt som förstår både tekniken och människorna bakom den. Genom att kombinera teori med praktiska projekt får du en djup förståelse för modern mjukvaruutveckling och de verktyg som används i branschen idag.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c eller Matematik C. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Mittuniversitetet
Liknande program vid Mittuniversitetet
- Informatik med inriktning systemutvecklingMittuniversitetet · Ortsoberoende · HT 2026BI17,92HP0,95Sök/plats19,1
- NätverksdriftMittuniversitetet · Sundsvall · HT 2024BI12,90HP0,40Sök/plats4,9
- ElkraftingenjörMittuniversitetet · Sundsvall · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,9
- AutomationsingenjörMittuniversitetet · Sundsvall · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,1
- Civilingenjör i industriell ekonomiMittuniversitetet · Sundsvall · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,1
- Byggingenjör Hållbart byggandeMittuniversitetet · Östersund · HT 2025BI*HP*Sök/plats4,6
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,65 | 40 | 16,41 | 30 | 64 |
| BII | 16,72 | 15 | 16,64 | 13 | 69 |
| HP | 0,95 | 28 | 0,95 | 21 | 44 |
| BF | 4,00 | 2 | 4,00 | 1 | 5 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 31 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 186 | 33 % | 18 | 28 % |
| Män | 382 | 67 % | 47 | 72 % |
| 24 år eller yngre | 123 | 22 % | 13 | 20 % |
| 25–34 år | 255 | 45 % | 30 | 46 % |
| 35 år eller äldre | 190 | 33 % | 22 | 34 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Programvaruteknik vid Mittuniversitetet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,41 i betygsgruppen BI, 16,64 i BII, 0,95 på högskoleprovet.
Hur många sökte Programvaruteknik HT 2026?
568 personer sökte, och 118 hade programmet som förstahandsval. 65 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,99 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Linnéuniversitetet, Mittuniversitetet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod