Nätverksdrift
- Måttlig konkurrens
- Distans
- Helfart
- Dagtid
- Högskoleexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2024 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2024
4,9 sökande per antagen.
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+0,55)
- HP 3 år: varierande (−0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 (inställd) | 0 | |||||
| HT 2024 | 12,90 | 13,90 | 0,40 | 389 | 99 | 80 |
| HT 2022 | 12,55 | 14,33 | * | 346 | 75 | 80 |
| HT 2020 | * | 13,07 | * | 396 | 111 | 120 |
| HT 2018 | 14,40 | 15,12 | 0,75 | 459 | 109 | 70 |
| HT 2017 (inställd) | 0 | |||||
| HT 2016 | 14,43 | 14,73 | 0,40 | 500 | 145 | 90 |
| HT 2015 | 14,00 | 14,37 | 0,50 | 528 | 143 | 100 |
| HT 2014 | 12,35 | 14,25 | * | 513 | 149 | 120 |
| HT 2013 | 11,90 | 12,67 | * | 458 | 137 | 130 |
| HT 2012 | 10,60 | 13,69 | * | 404 | 128 | 110 |
| HT 2011 | * | 11,00 | * | 346 | 133 | 100 |
Liknande program vid Mittuniversitetet
- Informatik med inriktning systemutvecklingMittuniversitetet · Ortsoberoende · HT 2026BI17,92HP0,95Sök/plats19,1
- ProgramvaruteknikMittuniversitetet · Ortsoberoende · HT 2026BI16,41HP0,95Sök/plats8,7
- ElkraftingenjörMittuniversitetet · Sundsvall · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,9
- AutomationsingenjörMittuniversitetet · Sundsvall · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,1
- Civilingenjör i industriell ekonomiMittuniversitetet · Sundsvall · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,1
- Byggingenjör Hållbart byggandeMittuniversitetet · Östersund · HT 2025BI*HP*Sök/plats4,6
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 14,25 | 45 | 12,90 | 41 | 38 |
| BII | 14,77 | 11 | 13,90 | 10 | 14 |
| HP | 0,40 | 30 | 0,40 | 26 | 6 |
| BF | 3,00 | 4 | 3,50 | 3 | 4 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 35 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 4 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 101 | 26 % | 16 | 20 % |
| Män | 288 | 74 % | 64 | 80 % |
| 24 år eller yngre | 83 | 21 % | 12 | 15 % |
| 25–34 år | 171 | 44 % | 35 | 44 % |
| 35 år eller äldre | 135 | 35 % | 33 | 41 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Nätverksdrift vid Mittuniversitetet HT 2024?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 12,90 i betygsgruppen BI, 13,90 i BII, 0,40 på högskoleprovet.
Hur många sökte Nätverksdrift HT 2024?
389 personer sökte, och 99 hade programmet som förstahandsval. 80 antogs i urval 2.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod