Medier, kommunikation och PR
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
12,1 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,50 | 16,93 | −0,57 | 101 | −0,43 |
| BII | 17,31 | 16,05 | −1,26 | 35 | −0,43 |
| HP | 0,75 | 0,75 | oförändrat | 65 | oförändrat |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−1,61)
- HP 5 år: stabil (−0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 16,93 | 16,05 | 0,75 | 728 | 117 | 60 |
| HT 2025 | 17,24 | 17,96 | 0,75 | 964 | 170 | 70 |
| HT 2024 | 17,54 | 16,50 | 0,80 | 973 | 208 | 75 |
| HT 2023 | 17,77 | 16,45 | 0,80 | 928 | 171 | 75 |
| HT 2022 | 17,24 | 16,89 | 0,75 | 916 | 159 | 65 |
| HT 2021 | 18,54 | 17,90 | 0,80 | 1 012 | 190 | 62 |
| HT 2020 | 18,18 | 17,50 | 0,80 | 1 099 | 209 | 65 |
| HT 2019 | 17,75 | 17,73 | 0,80 | 1 092 | 203 | 70 |
| HT 2018 | 18,00 | 16,55 | 0,85 | 1 198 | 200 | 70 |
| HT 2017 | 17,46 | 17,60 | 0,90 | 1 250 | 155 | 70 |
| HT 2016 | 17,70 | 16,80 | 0,90 | 1 284 | 173 | 70 |
| HT 2015 | 17,50 | 17,10 | 0,80 | 1 285 | 162 | 70 |
| HT 2014 | 19,00 | 17,10 | 1,00 | 1 400 | 202 | 55 |
Om programmet
På programmet Medier, kommunikation och PR läser du kurser i medie- och kommunikationsvetenskap och strategisk kommunikation. Genom självständiga arbeten och valbara programkurser tillägnar du dig kunskap om medier och medielandskapet, organisationers kommunikation, kriskommunikation, marknadskommunikation, kampanjplanering, PR och opinionsbildning samt språklig och visuell kommunikation.
Under utbildningen lär du dig hur text, bild, ljud och film används och fungerar i olika typer av kommunikation och medier. Du kan även välja kurser där du lär dig hantera medieutrustning och programvaror för innehållsproduktion för olika mediekanaler som webb och sociala medier.
Efter utbildningen har du utvecklat din förmåga att identifiera och lösa kommunikationsproblem, utföra analyser av omvärld och målgrupper, planera, producera samt följa upp kommunikationsaktiviteter. Du har också lärt dig att kritiskt analysera mediematerial och förstå journalistikens och kommunikationsbranschens roll i samhällsutvecklingen.
Programmet Medier, kommunikation och PR vid Örebro universitet är en väletablerad utbildning inom medie- och kommunikationsområdet. Kombinationen av teoretiska och praktiska kurser, möjligheten till praktik och goda relationer med aktörer inom kommunikations-, PR-och reklambranschen skapar goda förutsättningar för ett framtida yrkesliv inom en bred arbetsmarknad.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Örebro universitet
Liknande program vid Örebro universitet
- SocionomprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI18,13HP0,85Sök/plats22,9
- KriminologiprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI19,22HP1,00Sök/plats41,6
- PsykologprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI21,35HP1,45Sök/plats44,4
- Offentlig förvaltning och ledningÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI17,03HP0,75Sök/plats12,2
- SamhällsplanerarprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI16,09HP0,60Sök/plats10,6
- Kandidatprogram i samhällsanalysÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI15,39HP0,65Sök/plats7,1
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,50 | 58 | 16,93 | 34 | 101 |
| BII | 17,31 | 7 | 16,05 | 5 | 35 |
| HP | 0,75 | 34 | 0,75 | 20 | 65 |
| BF | 3,50 | 1 | 3,50 | 1 | 1 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 13 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 601 | 83 % | 50 | 83 % |
| Män | 127 | 17 % | 10 | 17 % |
| 24 år eller yngre | 607 | 83 % | 52 | 87 % |
| 25–34 år | 107 | 15 % | 8 | 13 % |
| 35 år eller äldre | 14 | 2 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Medier, kommunikation och PR vid Örebro universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,93 i betygsgruppen BI, 16,05 i BII, 0,75 på högskoleprovet.
Hur många sökte Medier, kommunikation och PR HT 2026?
728 personer sökte, och 117 hade programmet som förstahandsval. 60 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,31 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod