Kandidatprogram i samhällsanalys
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 500 sökande hittills, varav 68 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
7,1 sökande per antagen.
VT 2026
9,3 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,68 | 15,39 | −0,29 | 72 | −1,10 |
| BII | 16,28 | 16,28 | oförändrat | 25 | −0,44 |
| HP | 0,65 | 0,65 | oförändrat | 46 | −0,07 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−1,76)
- HP 5 år: stigande (+0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 500 | 68 | ||||
| HT 2026 | 15,39 | 16,28 | 0,65 | 390 | 40 | 55 |
| VT 2026 | 15,91 | 15,87 | 0,55 | 463 | 76 | 50 |
| HT 2025 | 15,25 | 15,64 | 0,45 | 417 | 40 | 40 |
| VT 2025 | 14,98 | 16,30 | 0,50 | 406 | 54 | 50 |
| HT 2024 | 10,91 | 12,91 | * | 353 | 30 | 75 |
| VT 2024 | 14,71 | 14,90 | 0,55 | 354 | 58 | 50 |
| HT 2023 | 13,29 | 14,93 | 0,25 | 337 | 33 | 60 |
| VT 2023 | 15,04 | 16,09 | 0,45 | 337 | 55 | 45 |
| HT 2022 | 15,83 | 16,09 | 0,50 | 389 | 38 | 40 |
| VT 2022 | 16,10 | 16,46 | 0,65 | 416 | 68 | 40 |
| HT 2021 | 17,15 | 16,35 | 0,55 | 438 | 46 | 40 |
| VT 2021 | 16,67 | 16,80 | 0,60 | 515 | 91 | 40 |
| HT 2020 | 17,03 | 16,12 | 0,50 | 508 | 70 | 41 |
| VT 2020 | 16,24 | 16,85 | 0,55 | 395 | 97 | 40 |
| HT 2019 | 14,95 | 14,46 | 0,50 | 449 | 55 | 55 |
| VT 2019 | 15,60 | 14,95 | 0,55 | 399 | 78 | 50 |
| HT 2018 | 15,68 | 15,70 | 0,55 | 479 | 52 | 54 |
| VT 2018 | 15,30 | 15,49 | 0,60 | 450 | 79 | 50 |
| HT 2017 | 15,80 | 14,85 | 0,55 | 508 | 46 | 50 |
| VT 2017 | 15,90 | 15,87 | 0,50 | 432 | 71 | 55 |
| HT 2016 | 14,70 | 15,20 | 0,55 | 429 | 42 | 50 |
Om programmet
Kandidatprogram i Samhällsanalys förbereder dig för en bred karriär inom såväl privat som offentlig sektor. Med ett sociologiskt fokus på dagens stora risker, miljökriser och samhällsutmaningar ger programmet dig både en bred bas att stå på som samhällsanalytiker i alla delar av samhället och en spetskompetens för att förstå och hantera risker och kriser i dagens samhälle. Programmet ger dig de färdigheter som behövs för att genomföra olika former av utredningsuppdrag, rapportarbeten, omvärldsanalyser och projektledningsuppdrag inom både privat och offentlig verksamhet samt civilsamhället.
För att hantera olika samhällsproblem och bidra till en hållbar samhällsutveckling behöver vi förstå samhället, individerna i det och de sociala processer som möjliggör samhällsförändring. Genom programmets fokus på samhällsanalys får du kompetens att utreda, analysera och bidra med en sådan förståelse. Genom studierna övar du även upp en god förmåga att arbeta självständigt och att kommunicera både skriftligt och muntligt, vilket är oumbärliga egenskaper i dagens arbetsliv
Du läser 90 högskolepoäng inom huvudområdet sociologi, ett brett ämne som handlar om sociala strukturer, organisationer, sociala relationer och processer av olika slag. Du får kunskap om alltifrån samtida och historiska samhällsförändringar till människors identitetsskapande och möten i vardagen. Under programmets övriga 90 högskolepoäng får du kvalificerade kunskaper i hur samhällsanalyser genomförs samt en fördjupad kunskap om dagens samhällsutmaningar, risker och miljökriser.
Undervisningen ges huvudsakligen på svenska. Inom programmet finns 30 valbara högskolepoäng som ger möjlighet till exempelvis utbytesstudier eller att göra praktik i Sverige eller utomlands.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Örebro universitet
Liknande program vid Örebro universitet
- SocionomprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI18,13HP0,85Sök/plats22,9
- KriminologiprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI19,22HP1,00Sök/plats41,6
- PsykologprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI21,35HP1,45Sök/plats44,4
- Medier, kommunikation och PRÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI16,93HP0,75Sök/plats12,1
- Offentlig förvaltning och ledningÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI17,03HP0,75Sök/plats12,2
- SamhällsplanerarprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI16,09HP0,60Sök/plats10,6
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,68 | 46 | 15,39 | 29 | 72 |
| BII | 16,28 | 6 | 16,28 | 4 | 25 |
| HP | 0,65 | 27 | 0,65 | 21 | 46 |
| BF | 3,00 | 1 | 3,00 | 1 | 2 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 35 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,66 | 36 | 15,91 | 27 | 105 |
| BII | 16,30 | 6 | 15,87 | 5 | 33 |
| HP | 0,70 | 22 | 0,55 | 17 | 59 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 4 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 81 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 364 | 73 % | – | – |
| Män | 136 | 27 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 327 | 65 % | – | – |
| 25–34 år | 141 | 28 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 32 | 6 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i samhällsanalys vid Örebro universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 15,39 i betygsgruppen BI, 16,28 i BII, 0,65 på högskoleprovet.
Hur många sökte Kandidatprogram i samhällsanalys HT 2026?
390 personer sökte, och 40 hade programmet som förstahandsval. 55 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,14 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod