Journalistik och medieproduktion
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
11,4 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,03 | 17,27 | −0,76 | 40 | −1,83 |
| BII | 17,66 | 16,46 | −1,20 | 16 | −0,98 |
| HP | 0,80 | 0,80 | oförändrat | 19 | −0,16 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+4,60)
- HP 5 år: varierande (oförändrat)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 17,27 | 16,46 | 0,80 | 456 | 66 | 40 |
| HT 2025 | 15,82 | 15,22 | 0,45 | 481 | 86 | 60 |
| HT 2024 | 14,90 | 14,87 | * | 508 | 81 | 80 |
| HT 2023 | 14,93 | 16,94 | 0,45 | 543 | 115 | 80 |
| HT 2022 | * | 12,93 | * | 534 | 102 | 88 |
| HT 2021 | 15,60 | 17,00 | 0,45 | 578 | 96 | 80 |
| HT 2020 | 12,67 | 14,83 | * | 535 | 104 | 100 |
| HT 2019 | 14,05 | 15,20 | 0,40 | 413 | 89 | 80 |
| HT 2018 | * | * | * | 475 | 81 | 100 |
| HT 2017 | 14,07 | 14,30 | * | 692 | 103 | 100 |
| HT 2016 | 16,70 | 16,85 | 0,80 | 835 | 111 | 75 |
| HT 2015 | 18,00 | 17,07 | 0,90 | 1 122 | 208 | 75 |
| HT 2014 | 18,50 | 16,15 | 1,05 | 1 260 | 267 | 75 |
| HT 2013 | 19,30 | 16,36 | 1,00 | 1 196 | 264 | 75 |
Om programmet
Programmet vänder sig till dig som vill bli journalist och medieproducent, och som vill arbeta med text, bild, ljud och rörlig bild inom alla medier. Utbildningen ger dig en helhetssyn på medieverksamhet, medieproduktion och journalistik. Journalistikstudier varvas med studier i medieproduktion. Undervisningen i journalistik (90 hp) och medieproduktion (90 hp) varvas under alla tre studieåren. Hos oss har du tillgång till det bästa som kan erbjudas i teknikväg – med moderna och välutrustade studior och miljöer.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b alt. Samhällskunskap 1a1 + 1a2. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Linnéuniversitetet
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- Kriminologiprogrammet, inriktning polisiär verksamhetLinnéuniversitetet · Växjö · HT 2026BI19,31HP1,05Sök/plats45,1
- PsykologprogrammetLinnéuniversitetet · Växjö · HT 2026BI20,96HP1,45Sök/plats42,1
- SocionomprogrammetLinnéuniversitetet · Kalmar · HT 2026BI17,40HP0,75Sök/plats15,9
- SocionomprogrammetLinnéuniversitetet · Växjö · VT 2026BI16,65HP0,65Sök/plats11,7
- StatsvetarprogrammetLinnéuniversitetet · Växjö · HT 2026BI16,75HP0,65Sök/plats9,4
- SociologiprogrammetLinnéuniversitetet · Växjö · HT 2026BI15,99HP0,55Sök/plats8,3
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,03 | 20 | 17,27 | 13 | 40 |
| BII | 17,66 | 2 | 16,46 | 2 | 16 |
| HP | 0,80 | 22 | 0,80 | 14 | 19 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| AU | * | 11 | * | 11 | 0 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 286 | 63 % | 24 | 60 % |
| Män | 170 | 37 % | 16 | 40 % |
| 24 år eller yngre | 372 | 82 % | 34 | 85 % |
| 25–34 år | 68 | 15 % | 5 | 13 % |
| 35 år eller äldre | 16 | 4 % | 1 | 3 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Journalistik och medieproduktion vid Linnéuniversitetet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,27 i betygsgruppen BI, 16,46 i BII, 0,80 på högskoleprovet.
Hur många sökte Journalistik och medieproduktion HT 2026?
456 personer sökte, och 66 hade programmet som förstahandsval. 40 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,45 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod