Industridesign
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
7,1 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,30 | 14,66 | −2,64 | 18 | −1,89 |
| BII | 19,21 | 19,21 | oförändrat | 4 | −0,67 |
| HP | 0,75 | 0,30 | −0,45 | 2 | −0,26 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−3,14)
- HP 5 år: varierande (−0,35)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 14,66 | 19,21 | 0,30 | 171 | 32 | 24 |
| HT 2025 | 16,00 | 16,58 | 0,60 | 225 | 53 | 24 |
| HT 2024 | 14,78 | 16,12 | 0,75 | 255 | 57 | 24 |
| HT 2023 | 15,25 | 16,02 | 0,15 | 204 | 48 | 30 |
| HT 2022 | 17,32 | 17,73 | 0,60 | 230 | 48 | 22 |
| HT 2021 | 17,80 | 17,57 | 0,65 | 275 | 62 | 22 |
| HT 2020 | 17,15 | 17,87 | 0,85 | 282 | 67 | 22 |
| HT 2019 | 15,50 | 14,16 | 0,85 | 191 | 47 | 22 |
| HT 2018 | 16,15 | 17,21 | 0,70 | 242 | 70 | 25 |
| HT 2017 | 15,60 | 16,10 | 0,65 | 231 | 51 | 25 |
| HT 2016 | 18,10 | 16,52 | 0,85 | 253 | 57 | 25 |
| HT 2015 | 15,50 | 17,15 | 0,70 | 311 | 66 | 30 |
| HT 2014 | 15,00 | 17,38 | 0,80 | 267 | 56 | 30 |
| HT 2013 | 16,50 | 16,63 | 0,90 | 255 | 54 | 22 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Högskolan i Gävle | Gävle | 14,66 | 0,30 | 7,1 | 171 |
| Mittuniversitetet | Sundsvall | 13,19 | * | 5,8 | 144 |
Om programmet
Programmet Industridesign 180 hp, handlar om tillämpad design för hållbar utveckling. Tillämpad design innebär att teoretiska designkunskaper omsätts i praktiken. Hållbar utveckling är ett samlingsbegrepp för ett uthålligt samhälle med sociala, ekonomiska och ekologiska aspekter där förhållandet mellan material/produktion och människa/miljö är centralt. Nya material, främst biobaserade material utgör tillsammans med hållbar utveckling den lokala profilen på programmet. Som industridesigner arbetar du i designprocesser med att skapa nya produkter, tjänster och miljöer för framtidens samhälle. I dessa designprocesser är funktion, formgivning, användarens behov och krav, teknik, material, marknad, varumärke och ekonomi viktiga aspekter.
Programmet baseras på teori med praktik som är ett integrerat arbetssätt där du tränas i problemlösning, teoretiska resonemang och praktisk gestaltning. Genom hela utbildningen tränas du i ett reflekterande skrivsätt där teori och egen praktik jämförs och kritiskt diskuteras. Intresse för estetiska uttryck är lika viktigt som nyfikenhet på och förmåga att ta till sig teoretiska resonemang. Tillsammans ger det dig goda förutsättningar att vara verksam i det stimulerande yrket som industridesigner. Designprocessen, det sammansatta arbetet med att tolka förutsättningar och ta fram designlösningar, är centralt inom utbildningen. Etiska och samhälleliga frågor ges ett särskilt utrymme inom designprocessen.
Programmet använder studentaktiva arbetsformer som utgår från problem eller specifika frågeställningar, där du i designprocesser får arbeta fram nya koncept och lösningar på ett metodiskt och medvetet sätt. Utbildningen är projektintensiv och cirka 30 projekt av olika storlek och komplexitet genomförs totalt under utbildningen. Inom designprocessen sker många kontakter med användare och näringsliv, vilket stärker den framtida yrkesrollen. Under det första året av programmet lär du dig grundläggande begrepp och metoder samt tränas i visualisering och gestaltning. Designprocessen introduceras. Under andra året lär du dig olika sätt att förhålla dig till hållbarhet vilket innefattar ekodesign, livscykelanalys, biobaserade material, miljöpsykologi och ergonomi. Under det tredje året fördjupas studierna inom produktionsanpassad design, kommunikation av design samt vetenskaplig design. Utbildningen har en tydlig progression som avslutas med ett längre examensarbete som kan genomföras som ett gestaltande projekt integrerat med skriftligt reflekterande.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Högskolan i Gävle
Liknande program vid Högskolan i Gävle
- Människa-kultur-religionsprogrammetHögskolan i Gävle · Gävle · HT 2026BI*HP*Sök/plats3,1
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,30 | 14 | 14,66 | 12 | 18 |
| BII | 19,21 | 2 | 19,21 | 2 | 4 |
| HP | 0,75 | 10 | 0,30 | 10 | 2 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 8 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 116 | 68 % | 15 | 63 % |
| Män | 55 | 32 % | 9 | 38 % |
| 24 år eller yngre | 128 | 75 % | 17 | 71 % |
| 25–34 år | 30 | 18 % | 3 | 13 % |
| 35 år eller äldre | 13 | 8 % | 4 | 17 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Industridesign vid Högskolan i Gävle HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 14,66 i betygsgruppen BI, 19,21 i BII, 0,30 på högskoleprovet.
Hur många sökte Industridesign HT 2026?
171 personer sökte, och 32 hade programmet som förstahandsval. 24 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −1,34 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Mittuniversitetet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod