Högskoleingenjörsutbildning i medicinsk teknik
Kungl. Tekniska högskolan, Huddinge
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Högskoleingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
11,0 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,85 | 17,40 | −0,45 | 96 | −0,10 |
| BII | 18,21 | 18,13 | −0,08 | 51 | −0,17 |
| HP | 1,15 | 1,10 | −0,05 | 122 | −0,02 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+0,38)
- HP 5 år: stigande (+0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 17,40 | 18,13 | 1,10 | 561 | 51 | 51 |
| HT 2025 | 17,28 | 16,71 | 1,00 | 494 | 51 | 51 |
| HT 2024 | 15,90 | 15,84 | 0,90 | 410 | 48 | 50 |
| HT 2023 | 16,30 | 14,42 | 0,80 | 338 | 36 | 56 |
| HT 2021 | 15,93 | 14,57 | 0,70 | 350 | 38 | 47 |
| HT 2020 | 17,02 | 16,71 | 0,95 | 407 | 49 | 40 |
| HT 2019 | 16,15 | 17,15 | 0,95 | 358 | 38 | 30 |
| HT 2018 | 15,68 | 16,25 | 0,90 | 344 | 26 | 35 |
| HT 2017 | 16,09 | 15,88 | 0,95 | 409 | 41 | 45 |
| HT 2016 | 15,07 | 16,40 | 0,85 | 428 | 37 | 45 |
| HT 2015 | 16,80 | 14,77 | 0,90 | 402 | 44 | 45 |
Om programmet
Högskoleingenjörsprogrammet Medicinsk teknik kombinerar medicinska och medicintekniska kurser med allmänna teknikkurser, främst inom data- och elektroteknik, vilket skapar många karriärmöjligheter. Efter avslutad utbildning kan du jobba på en medicinteknisk avdelning på ett sjukhus – med utbildning, inköp, utveckling och underhåll – eller på ett företag som producerar och utvecklar apparatur till vården.
Ämnet medicinsk teknik har sin grund i att sjukvården är beroende av kunskap och idéer om hur teknik för hälsa och medicin kan utvecklas och förbättras. Programmet ger praktiska och teoretiska kunskaper i teknik i kombination med anatomi och fysiologi. Det tredje året avslutas med ett examensarbete som kan göras på ett företag, ett sjukhus eller inom en forskningsgrupp på ett universitet.
Studierna förbereder dig på att bli en ingenjör som kan vara länken mellan industrin, läkare och vårdpersonal. Du kan jobba på sjukhus eller på företag som tillverkar medicinteknisk apparatur. Som högskoleingenjör i medicinsk teknik har du goda karriärmöjligheter och blir en viktig resurs för en mer effektiv hälso- och sjukvård. Du kan även arbeta med teknik för idrottstillämpningar. Du kan börja jobba direkt efter examen, men du har också flera möjligheter till fortsatta studier på en magister- eller masterutbildning i Sverige eller utomlands.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Kungl. Tekniska högskolan
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Civilingenjörsutbildning i medicinsk teknikKungl. Tekniska högskolan · Huddinge · HT 2026BI19,95HP1,45Sök/plats16,4
- Civilingenjörsutbildning i medicinsk teknik, Flemingsberg (EJ åk 1, endast till åk 2 eller 3), senare del av programKungl. Tekniska högskolan · KTH Flemingsberg · HT 2026BI–HP–Sök/plats11,3
- Högskoleingenjörsutbildning i medicinsk teknik, Flemingsberg (EJ åk 1, endast till åk 2 eller 3), senare del av programKungl. Tekniska högskolan · KTH Flemingsberg · HT 2026BI–HP–Sök/plats–
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,85 | 30 | 17,40 | 27 | 96 |
| BII | 18,21 | 7 | 18,13 | 7 | 51 |
| HP | 1,15 | 18 | 1,10 | 17 | 122 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 1 |
| T10 | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 245 | 44 % | 25 | 49 % |
| Män | 316 | 56 % | 26 | 51 % |
| 24 år eller yngre | 442 | 79 % | 44 | 86 % |
| 25–34 år | 102 | 18 % | 7 | 14 % |
| 35 år eller äldre | 17 | 3 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsutbildning i medicinsk teknik vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,40 i betygsgruppen BI, 18,13 i BII, 1,10 på högskoleprovet.
Hur många sökte Högskoleingenjörsutbildning i medicinsk teknik HT 2026?
561 personer sökte, och 51 hade programmet som förstahandsval. 51 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,12 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod