Civilingenjörsutbildning i medicinsk teknik
Kungl. Tekniska högskolan, Huddinge
- Mycket hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
16,4 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,57 | 19,95 | −0,62 | 192 | −0,11 |
| BII | 20,50 | 20,13 | −0,37 | 51 | −0,06 |
| HP | 1,50 | 1,45 | −0,05 | 205 | −0,02 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+0,57)
- HP 5 år: stigande (+0,25)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 19,95 | 20,13 | 1,45 | 982 | 90 | 60 |
| HT 2025 | 19,95 | 19,64 | 1,35 | 873 | 81 | 60 |
| HT 2024 | 19,64 | 19,65 | 1,25 | 773 | 62 | 55 |
| HT 2023 | 19,17 | 18,91 | 1,25 | 726 | 69 | 55 |
| HT 2021 | 19,48 | 19,65 | 1,25 | 734 | 66 | 50 |
| HT 2020 | 19,38 | 19,38 | 1,20 | 801 | 76 | 66 |
| HT 2019 | 18,65 | 18,91 | 1,25 | 643 | 79 | 60 |
| HT 2016 | 19,10 | 18,19 | 1,25 | 856 | 65 | 60 |
| HT 2015 | 19,10 | 17,68 | 1,30 | 932 | 51 | 65 |
Om programmet
Medicinsk teknik på KTH är en civilingenjörsutbildning för dig som är intresserad av kombinationen medicin, hälsa och teknik. Utbildningen ger dig expertkunskaper för en av dagens snabbast växande branscher. Under studietiden har du närhet till KTH:s spännande forskning inom Life Science Technology.
Kunskap om hur teknik fungerar i samspel med människokroppen är central inom en mängd olika branscher, och alla dessa är beroende av idéer om hur tekniken kan utvecklas och förbättras. Utöver expertis inom medicin och teknik får du kompetens inom ledarskap, samarbete och innovativt tänkande. Efter de tre första åren väljer du en masterinriktning inom Medicinsk teknik, Idrottsteknologi eller Teknisk fysik med spår mot Biomedicinsk fysik.
Studierna förbereder dig på en karriär i roller som projektledare, produktutvecklare, forskare eller konsult på ett sjukhus, företag eller en forskningsinstitution. Efter examen har du stora internationella möjligheter inom allt från näringsliv till sjukvård, idrott och forskning. Eftersom det sker stora satsningar på att effektivisera och digitalisera vården har du många spännande karriärmöjligheter framför dig inom en av våra viktigaste samhällsfunktioner.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Kungl. Tekniska högskolan
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Högskoleingenjörsutbildning i medicinsk teknikKungl. Tekniska högskolan · Huddinge · HT 2026BI17,40HP1,10Sök/plats11,0
- Civilingenjörsutbildning i medicinsk teknik, Flemingsberg (EJ åk 1, endast till åk 2 eller 3), senare del av programKungl. Tekniska högskolan · KTH Flemingsberg · HT 2026BI–HP–Sök/plats11,3
- Högskoleingenjörsutbildning i medicinsk teknik, Flemingsberg (EJ åk 1, endast till åk 2 eller 3), senare del av programKungl. Tekniska högskolan · KTH Flemingsberg · HT 2026BI–HP–Sök/plats–
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,57 | 32 | 19,95 | 32 | 192 |
| BII | 20,50 | 4 | 20,13 | 4 | 51 |
| HP | 1,50 | 17 | 1,45 | 17 | 205 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
| T10 | 175,00 | 6 | 165,00 | 6 | 2 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 544 | 55 % | 33 | 55 % |
| Män | 438 | 45 % | 27 | 45 % |
| 24 år eller yngre | 888 | 90 % | 51 | 85 % |
| 25–34 år | 73 | 7 % | 8 | 13 % |
| 35 år eller äldre | 21 | 2 % | 1 | 2 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i medicinsk teknik vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 19,95 i betygsgruppen BI, 20,13 i BII, 1,45 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjörsutbildning i medicinsk teknik HT 2026?
982 personer sökte, och 90 hade programmet som förstahandsval. 60 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med oförändrat jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod