Högskoleingenjör i kemisk analysteknik
Linköpings universitet, Linköping
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Högskoleingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
6,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,27 | 18,07 | −0,20 | 24 | −0,10 |
| BII | 17,06 | 18,53 | +1,47 | 13 | +0,44 |
| HP | 1,15 | 1,20 | +0,05 | 28 | oförändrat |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+0,78)
- HP 5 år: stigande (+0,25)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 18,07 | 18,53 | 1,20 | 207 | 33 | 30 |
| HT 2025 | 15,78 | 17,33 | 1,10 | 192 | 36 | 30 |
| HT 2024 | 16,77 | 16,77 | 1,00 | 202 | 33 | 30 |
| HT 2023 | 16,29 | 18,21 | 0,95 | 167 | 44 | 31 |
| HT 2022 | 16,98 | 16,38 | 1,05 | 171 | 42 | 31 |
| HT 2021 | 17,29 | 17,60 | 0,95 | 168 | 34 | 26 |
| HT 2020 | 17,90 | 18,57 | 0,95 | 188 | 33 | 21 |
| HT 2018 | 15,42 | 16,67 | 1,10 | 151 | 25 | 25 |
| HT 2017 | * | * | * | 142 | 26 | 30 |
| HT 2016 | * | * | * | 146 | 16 | 18 |
| HT 2015 | * | * | * | 185 | 15 | 26 |
| HT 2014 | * | * | * | 165 | 22 | 31 |
| HT 2013 | * | * | * | 187 | 29 | 31 |
| HT 2012 | * | * | * | 144 | 26 | 29 |
| HT 2011 | * | * | * | 148 | 36 | 29 |
| HT 2010 | * | * | * | 177 | 34 | 36 |
| HT 2009 | * | 194 | 33 | 31 | ||
| HT 2008 | * | 218 | 52 | 32 |
Om programmet
Förhöjda halter av bly i en patients blod eller DNA från ett hårstrå i en mössa vid en brottsplats – kemiska analyser är viktiga inom både kriminalteknik, miljöarbete och vid kvalitetskontroller. Detta program är Sveriges enda högskoleingenjörsprogram i kemisk analysteknik. De första åren är en bred basutbildning i kemi och kemiteknik då du tillbringar mycket tid i labbet och gör grupparbeten med verklighetsnära case. Utöver kemi är matematik och ingenjörskunskap två viktiga ämnesområden. Avslutningsvis gör du ett examensarbete, på ett företag, en myndighet eller ett universitet, i Sverige eller utomlands. Efter examen kan du gå rakt ut till jobb i många olika branscher – det är stor brist på personer med din kompetens.
Behörighet: Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik 2 samt Kemi 1 samt Matematik 3c eller Matematik D Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Linköpings universitet
Liknande program vid Linköpings universitet
- Civilingenjör i industriell ekonomiLinköpings universitet · Linköping · HT 2026BI21,04HP1,65Sök/plats11,9
- Civilingenjör i maskinteknikLinköpings universitet · Linköping · HT 2026BI20,16HP1,55Sök/plats12,9
- Tekniskt-naturvetenskapligt basår i LinköpingLinköpings universitet · Linköping · HT 2026BI18,25HP1,20Sök/plats9,3
- Civilingenjör i design och produktutvecklingLinköpings universitet · Linköping · HT 2026BI19,74HP1,45Sök/plats13,7
- Systemvetenskap, kandidatprogramLinköpings universitet · Linköping · HT 2026BI18,25HP1,20Sök/plats13,3
- Civilingenjör i datateknikLinköpings universitet · Linköping · HT 2026BI18,85HP1,35Sök/plats10,6
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,27 | 20 | 18,07 | 15 | 24 |
| BII | 17,06 | 5 | 18,53 | 3 | 13 |
| HP | 1,15 | 12 | 1,20 | 9 | 28 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 1 |
| DA | * | 3 | * | 3 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 115 | 56 % | 21 | 70 % |
| Män | 92 | 44 % | 9 | 30 % |
| 24 år eller yngre | 166 | 80 % | 22 | 73 % |
| 25–34 år | 37 | 18 % | 7 | 23 % |
| 35 år eller äldre | 4 | 2 % | 1 | 3 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjör i kemisk analysteknik vid Linköpings universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,07 i betygsgruppen BI, 18,53 i BII, 1,20 på högskoleprovet.
Hur många sökte Högskoleingenjör i kemisk analysteknik HT 2026?
207 personer sökte, och 33 hade programmet som förstahandsval. 30 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +2,29 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod