Tekniskt-naturvetenskapligt basår i Linköping
Linköpings universitet, Linköping · LNKP
- Hård konkurrens
- 60 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Program som inte leder till examen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
9,3 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,70 | 18,25 | −0,45 | 390 | −0,87 |
| BII | 17,66 | 17,45 | −0,21 | 87 | −0,11 |
| HP | 1,20 | 1,20 | oförändrat | 362 | −0,02 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+3,87)
- HP 5 år: stigande (+0,60)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 18,25 | 17,45 | 1,20 | 1 852 | 417 | 200 |
| HT 2025 | 16,78 | 16,80 | 1,10 | 1 389 | 314 | 200 |
| HT 2024 | 15,97 | 15,99 | 0,85 | 1 129 | 259 | 200 |
| HT 2023 | 14,79 | 15,45 | 0,85 | 854 | 214 | 200 |
| HT 2022 | 13,64 | 15,10 | 0,80 | 947 | 221 | 200 |
| HT 2021 | 14,38 | 14,42 | 0,60 | 1 057 | 248 | 200 |
| HT 2019 | 16,14 | 16,04 | 0,95 | 1 009 | 227 | 150 |
Om programmet
Vill du studera vidare inom teknik eller naturvetenskap men saknar behörighet? Läs vårt basår först! Det består av ett färdigt kurspaket som ger dig en bra förberedelse inför kommande studier. Du bygger din behörighet inom matematik och naturvetenskap och får samtidigt känna på hur det är att studera på universitet. Du gör dig hemmastadd i Linköping eller Norrköping och lär dig studieteknik som du har stor nytta av när du läser vidare. Basåret ger behörighet motsvarande Matematik 4, Fysik 2 och Kemi 1. Om du slutför basåret på två terminer har du möjlighet att få en garantiplats till civil- och högskoleingenjörsprogram, kandidatprogram och ämneslärarprogram.
Behörighet: Grundläggande behörighet på grundnivå samt Matematik 2a/2b/2c eller Matematik B Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Matematik nivå 2a/nivå 2b/nivå 2c
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Linköpings universitet
Liknande program vid Linköpings universitet
- Civilingenjör i industriell ekonomiLinköpings universitet · Linköping · HT 2026BI21,04HP1,65Sök/plats11,9
- Civilingenjör i maskinteknikLinköpings universitet · Linköping · HT 2026BI20,16HP1,55Sök/plats12,9
- Civilingenjör i design och produktutvecklingLinköpings universitet · Linköping · HT 2026BI19,74HP1,45Sök/plats13,7
- Systemvetenskap, kandidatprogramLinköpings universitet · Linköping · HT 2026BI18,25HP1,20Sök/plats13,3
- Civilingenjör i datateknikLinköpings universitet · Linköping · HT 2026BI18,85HP1,35Sök/plats10,6
- Högskoleingenjör i maskinteknikLinköpings universitet · Linköping · HT 2026BI19,01HP1,40Sök/plats13,9
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,70 | 148 | 18,25 | 118 | 390 |
| BII | 17,66 | 15 | 17,45 | 12 | 87 |
| HP | 1,20 | 82 | 1,20 | 65 | 362 |
| BF | 4,00 | 3 | 4,00 | 3 | 6 |
| DA | * | 2 | * | 2 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 725 | 39 % | 85 | 43 % |
| Män | 1 127 | 61 % | 115 | 57 % |
| 24 år eller yngre | 1 703 | 92 % | 194 | 97 % |
| 25–34 år | 130 | 7 % | 6 | 3 % |
| 35 år eller äldre | 19 | 1 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt-naturvetenskapligt basår i Linköping vid Linköpings universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,25 i betygsgruppen BI, 17,45 i BII, 1,20 på högskoleprovet.
Hur många sökte Tekniskt-naturvetenskapligt basår i Linköping HT 2026?
1 852 personer sökte, och 417 hade programmet som förstahandsval. 200 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,47 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod