Fysisk planering
Blekinge tekniska högskola, Karlskrona
- Måttlig konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2025 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2025
3,7 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2025 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 13,49 | * | 0 | −2,38 | |
| BII | 13,85 | * | 0 | −1,52 | |
| HP | 0,45 | * | 0 | −0,25 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−2,74)
- HP 5 år: stabil (−0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2025 | * | * | * | 256 | 63 | 69 |
| HT 2024 | * | * | * | 244 | 57 | 64 |
| HT 2023 | * | * | * | 332 | 84 | 95 |
| HT 2022 | * | * | * | 338 | 82 | 91 |
| HT 2021 | 14,15 | 16,45 | 0,65 | 391 | 98 | 90 |
| HT 2020 | 15,31 | 16,60 | 0,65 | 433 | 98 | 86 |
| HT 2019 | 14,20 | 16,67 | 0,70 | 342 | 92 | 80 |
| HT 2018 | 13,44 | 15,25 | 0,65 | 334 | 96 | 80 |
| HT 2017 | * | 14,90 | * | 322 | 65 | 75 |
| HT 2016 | 13,31 | 15,15 | 0,75 | 390 | 103 | 95 |
| HT 2015 | 16,89 | 14,65 | 0,75 | 376 | 101 | 95 |
| HT 2014 | 16,95 | 16,93 | 1,05 | 390 | 101 | 70 |
| HT 2013 | 17,80 | 16,39 | 1,00 | 351 | 73 | 68 |
| HT 2012 | 18,05 | 18,87 | 0,90 | 286 | 91 | 70 |
| HT 2011 | 17,00 | 17,17 | 0,90 | 253 | 72 | 65 |
| HT 2010 | 17,20 | 18,23 | 1,00 | 241 | 75 | 60 |
| HT 2009 | 0,80 | 207 | 75 | 65 | ||
| HT 2008 | * | 188 | 72 | 65 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik - fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Blekinge tekniska högskola
Liknande program vid Blekinge tekniska högskola
- WebbprogrammeringBlekinge tekniska högskola · Ortsoberoende · HT 2026BI15,31HP0,40Sök/plats9,2
- Datavetenskap för spelutveckling, distansBlekinge tekniska högskola · Ortsoberoende · HT 2026BI15,83HP0,70Sök/plats7,3
- Tekniskt basår, distansBlekinge tekniska högskola · Karlskrona · HT 2026BI14,36HP0,75Sök/plats7,0
- Magisterprogram i Software EngineeringBlekinge tekniska högskola · Distans · VT 2026BI–HP–Sök/plats4,3
- Civilingenjör i industriell ekonomi och managementBlekinge tekniska högskola · Karlskrona · HT 2026BI17,19HP1,00Sök/plats7,5
- Tekniskt basår, campusBlekinge tekniska högskola · Karlskrona · HT 2026BI*HP*Sök/plats3,6
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 13,49 | 52 | * | 37 | 0 |
| BII | 13,85 | 7 | * | 5 | 0 |
| HP | 0,45 | 31 | * | 17 | 0 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| SA | – | 0 | * | 10 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 139 | 54 % | 32 | 46 % |
| Män | 117 | 46 % | 37 | 54 % |
| 24 år eller yngre | 225 | 88 % | 57 | 83 % |
| 25–34 år | 22 | 9 % | 7 | 10 % |
| 35 år eller äldre | 9 | 4 % | 5 | 7 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Fysisk planering vid Blekinge tekniska högskola HT 2025?
Alla behöriga sökande antogs, så det krävdes ingen särskild poäng utöver behörigheten.
Hur många sökte Fysisk planering HT 2025?
256 personer sökte, och 63 hade programmet som förstahandsval. 69 antogs i urval 2.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod