Event Management
- Måttlig konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
5,5 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 14,94 | * | 0 | −2,62 | |
| BII | 15,44 | * | 0 | −1,44 | |
| HP | 0,50 | * | 0 | −0,40 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−6,19)
- HP 5 år: fallande (−0,70)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | * | * | * | 386 | 76 | 70 |
| HT 2025 | * | * | * | 365 | 72 | 64 |
| HT 2024 | * | * | * | 285 | 74 | 55 |
| HT 2023 | 10,78 | 14,25 | * | 309 | 80 | 50 |
| HT 2022 | * | 12,80 | * | 334 | 74 | 60 |
| HT 2021 | 14,11 | 14,20 | 0,15 | 389 | 77 | 60 |
| HT 2020 | 15,93 | 16,23 | 0,45 | 517 | 136 | 55 |
| HT 2019 | 16,40 | 16,05 | 0,50 | 453 | 159 | 50 |
| HT 2018 | 15,96 | 15,05 | 0,70 | 598 | 144 | 50 |
| HT 2017 | 16,97 | 16,59 | 0,85 | 716 | 191 | 50 |
| HT 2016 | 17,80 | 16,81 | 0,85 | 891 | 225 | 50 |
| HT 2015 | 17,55 | 16,86 | 0,85 | 855 | 189 | 55 |
| HT 2014 | 18,30 | 16,25 | 0,85 | 928 | 228 | 45 |
| HT 2013 | 18,73 | 17,17 | 0,90 | 875 | 242 | 40 |
| HT 2012 | 17,85 | 18,17 | 0,90 | 922 | 232 | 45 |
| HT 2011 | 18,40 | 17,60 | 0,80 | 898 | 230 | 60 |
| HT 2010 | 17,90 | 17,36 | 0,80 | 866 | 264 | 60 |
| HT 2009 | 0,50 | 703 | 245 | 65 | ||
| HT 2008 | * | 381 | 114 | 65 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Högskolan i Borås | Varberg | * | * | 5,5 | 386 |
| Linnéuniversitetet | Kalmar | * | * | 9,2 | 266 |
Om programmet
Gillar du att vara i händelsernas centrum? Vill du jobba med att utveckla spännande evenemangslösningar och skapa morgondagens snackisar? Då kan Event Management vara utbildningen för dig!
Vill du lära dig att omvandla verksamhet, produkter och idéer till meningsfulla upplevelser? Då är du på rätt plats. Som event manager driver du planering och projektledning av evenemang inom kultur, nöje och idrott – från idé till genomförande. Din roll är att vara den viktiga kopplingen mellan uppdragsgivare, sponsorer och konsumenter. Programmet ger en examen i Företagsekonomi, vilket är en bra grund att stå på i arbetslivet.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2 och Engelska 6 + Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Engelska nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Högskolan i Borås
Liknande program vid Högskolan i Borås
- CivilekonomprogrammetHögskolan i Borås · Borås · HT 2026BI17,33HP0,95Sök/plats12,0
- Kandidatprogram i ledarskap och organisering inom vård och omsorgHögskolan i Borås · Ortsoberoende · HT 2026BI17,70HP0,65Sök/plats17,9
- EkonomutbildningenHögskolan i Borås · Borås · HT 2026BI16,91HP0,95Sök/plats15,8
- Kandidatprogram i offentlig förvaltning, distansutbildningHögskolan i Borås · Borås · HT 2026BI17,23HP0,60Sök/plats10,9
- Organisations- och personalutvecklare i samhälletHögskolan i Borås · Borås · HT 2026BI17,54HP0,75Sök/plats10,1
- Kandidatprogram i IT och ekonomiHögskolan i Borås · Borås · HT 2026BI14,76HP0,65Sök/plats9,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 14,94 | 70 | * | 37 | 0 |
| BII | 15,44 | 9 | * | 8 | 0 |
| HP | 0,50 | 40 | * | 23 | 0 |
| BF | * | 1 | – | 0 | 0 |
| SA | – | 0 | * | 2 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 317 | 82 % | 62 | 89 % |
| Män | 69 | 18 % | 8 | 11 % |
| 24 år eller yngre | 305 | 79 % | 58 | 83 % |
| 25–34 år | 67 | 17 % | 10 | 14 % |
| 35 år eller äldre | 14 | 4 % | 2 | 3 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Event Management vid Högskolan i Borås HT 2026?
Alla behöriga sökande antogs, så det krävdes ingen särskild poäng utöver behörigheten.
Hur många sökte Event Management HT 2026?
386 personer sökte, och 76 hade programmet som förstahandsval. 70 antogs i urval 2.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Linnéuniversitetet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod