Ekonomutbildningen
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
15,8 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,34 | 16,91 | −0,43 | 127 | −0,58 |
| BII | 16,98 | 16,82 | −0,16 | 57 | −0,13 |
| HP | 1,05 | 0,95 | −0,10 | 148 | −0,10 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 16,91 | 16,82 | 0,95 | 951 | 78 | 60 |
| HT 2025 | 16,60 | 16,70 | 0,80 | 866 | 53 | 60 |
Om programmet
Ekonomutbildningen leder till en kandidatexamen med företagsekonomi som huvudområde. Utbildningen omfattar tre års studier på grundläggande nivå. Utbildningen ger dig en bredd inom området ekonomi och ett djup inom vald företagsekonomisk inriktning: management, marknadsföring eller redovisning. Den förbereder dig för ett kvalificerat arbete som ekonom och lägger grunden för vidare studier på avancerad nivå inom företagsekonomi.
Beroende på vilken fördjupning du väljer ditt tredje år, så kan du efter avslutad utbildning verka i olika roller såsom redovisningskonsult, controller, revisor, marknadsförare, affärsutvecklare, marknadsanalytiker eller i ledande befattningar, t.ex. som marknadschef.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2 och Engelska 6 + Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Engelska nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Högskolan i Borås
Liknande program vid Högskolan i Borås
- CivilekonomprogrammetHögskolan i Borås · Borås · HT 2026BI17,33HP0,95Sök/plats12,0
- Kandidatprogram i ledarskap och organisering inom vård och omsorgHögskolan i Borås · Ortsoberoende · HT 2026BI17,70HP0,65Sök/plats17,9
- Kandidatprogram i offentlig förvaltning, distansutbildningHögskolan i Borås · Borås · HT 2026BI17,23HP0,60Sök/plats10,9
- Organisations- och personalutvecklare i samhälletHögskolan i Borås · Borås · HT 2026BI17,54HP0,75Sök/plats10,1
- Kandidatprogram i IT och ekonomiHögskolan i Borås · Borås · HT 2026BI14,76HP0,65Sök/plats9,0
- Mode och marknadsföring, kandidatprogram i textilt managementHögskolan i Borås · Borås · HT 2026BI15,30HP0,65Sök/plats7,5
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,34 | 39 | 16,91 | 33 | 127 |
| BII | 16,98 | 7 | 16,82 | 6 | 57 |
| HP | 1,05 | 23 | 0,95 | 20 | 148 |
| BF | 2,50 | 1 | 2,50 | 1 | 1 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 489 | 51 % | 30 | 50 % |
| Män | 462 | 49 % | 30 | 50 % |
| 24 år eller yngre | 821 | 86 % | 55 | 92 % |
| 25–34 år | 104 | 11 % | 5 | 8 % |
| 35 år eller äldre | 26 | 3 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Ekonomutbildningen vid Högskolan i Borås HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,91 i betygsgruppen BI, 16,82 i BII, 0,95 på högskoleprovet.
Hur många sökte Ekonomutbildningen HT 2026?
951 personer sökte, och 78 hade programmet som förstahandsval. 60 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,31 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod