Arkitektur och teknik
Chalmers tekniska högskola, Göteborg
- Mycket hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2025 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2025
23,5 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2025 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,35 | 21,35 | oförändrat | 156 | −0,07 |
| BII | 21,52 | 21,52 | oförändrat | 39 | −0,01 |
| HP | 1,75 | 1,75 | oförändrat | 158 | −0,01 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−0,65)
- HP 5 år: stabil (oförändrat)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2025 | 21,35 | 21,52 | 1,75 | 1 057 | 238 | 45 |
| HT 2024 | 21,61 | 22,19 | 1,70 | 1 191 | 268 | 48 |
| HT 2023 | 21,77 | 21,72 | 1,70 | 1 421 | 343 | 49 |
| HT 2022 | 21,98 | 22,10 | 1,80 | 1 391 | 333 | 43 |
| HT 2021 | 22,08 | 22,20 | 1,80 | 1 658 | 385 | 45 |
| HT 2020 | 22,00 | 21,61 | 1,75 | 1 444 | 377 | 48 |
| HT 2019 | 21,93 | 21,20 | 1,80 | 1 316 | 342 | 46 |
| HT 2016 | 22,40 | 21,72 | 1,80 | 1 587 | 323 | 41 |
| HT 2015 | 21,72 | 22,50 | 1,80 | 1 660 | 339 | 40 |
| HT 2014 | 22,10 | 22,30 | 1,85 | 1 807 | 367 | 40 |
| HT 2013 | 21,91 | 22,35 | 1,85 | 1 880 | 385 | 48 |
| HT 2012 | 22,00 | 21,60 | 1,80 | 1 253 | 267 | 44 |
| HT 2011 | 22,30 | 22,50 | 1,90 | 1 198 | 318 | 37 |
| HT 2010 | 22,21 | 22,50 | 1,90 | 1 234 | 297 | 36 |
| HT 2009 | 1,80 | 1 241 | 306 | 37 | ||
| HT 2008 | 1,70 | 886 | 211 | 38 |
Om programmet
Förena gestaltning med naturvetenskap och teknik i en världsunik utbildning som förbereder dig för en framtid där arbetssätt och digitala designverktyg blir allt mer gränsöverskridande. Det kan vara vid utformning av byggnadsverk med stora spännvidder som broar och arenor, klimatsmarta byggnader eller konsertsalar med höga krav på god akustik, eller vid utveckling av framtidens materialegenskaper och materialuttryck.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 4/Matematik E, Fysik 2, Kemi 1, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2, Engelska nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Chalmers tekniska högskola
Liknande program vid Chalmers tekniska högskola
- Tekniskt basårChalmers tekniska högskola · Göteborg · HT 2026BI–HP1,30Sök/plats9,2
- Industriell ekonomi (civilingenjörsprogram)Chalmers tekniska högskola · Göteborg · HT 2026BI21,45HP1,75Sök/plats18,8
- Maskinteknik (civil- och högskoleingenjörsprogram)Chalmers tekniska högskola · Göteborg · HT 2026BI20,16HP1,55Sök/plats9,1
- Tekniskt basår på distansChalmers tekniska högskola · Göteborg · HT 2026BI–HP1,25Sök/plats18,7
- Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram)Chalmers tekniska högskola · Göteborg · HT 2026BI19,64HP1,50Sök/plats10,3
- Datateknik (civilingenjörsprogram)Chalmers tekniska högskola · Göteborg · HT 2026BI18,44HP1,45Sök/plats7,5
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,35 | 30 | 21,35 | 22 | 156 |
| BII | 21,52 | 3 | 21,52 | 2 | 39 |
| HP | 1,75 | 8 | 1,75 | 7 | 158 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| APFM | * | 3 | * | 3 | 0 |
| ZBGAR | 3,73 | 11 | 3,73 | 11 | 11 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 545 | 52 % | 25 | 56 % |
| Män | 512 | 48 % | 20 | 44 % |
| 24 år eller yngre | 967 | 91 % | 42 | 93 % |
| 25–34 år | 72 | 7 % | 2 | 4 % |
| 35 år eller äldre | 18 | 2 % | 1 | 2 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Arkitektur och teknik vid Chalmers tekniska högskola HT 2025?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 21,35 i betygsgruppen BI, 21,52 i BII, 1,75 på högskoleprovet.
Hur många sökte Arkitektur och teknik HT 2025?
1 057 personer sökte, och 238 hade programmet som förstahandsval. 45 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,26 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod