Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram)
Chalmers tekniska högskola, Göteborg
- Hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
10,3 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,64 | 19,64 | oförändrat | 287 | oförändrat |
| BII | 19,47 | 19,47 | oförändrat | 68 | oförändrat |
| HP | 1,50 | 1,50 | oförändrat | 306 | oförändrat |
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 19,64 | 19,47 | 1,50 | 1 538 | 280 | 150 |
| HT 2025 | 19,00 | 18,65 | 1,45 | 1 409 | 217 | 153 |
Om programmet
Avancerade sensorer och artificiell intelligens påverkar snabbt utvecklingen av nya tekniska produkter. I det här programmet får du verktygen för att kunna leda framtidens teknik i en smartare, billigare och mer miljövänlig riktning.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 4/Matematik E, Fysik 2, Kemi 1, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Engelska nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Chalmers tekniska högskola
Liknande program vid Chalmers tekniska högskola
- Tekniskt basårChalmers tekniska högskola · Göteborg · HT 2026BI–HP1,30Sök/plats9,2
- Industriell ekonomi (civilingenjörsprogram)Chalmers tekniska högskola · Göteborg · HT 2026BI21,45HP1,75Sök/plats18,8
- Maskinteknik (civil- och högskoleingenjörsprogram)Chalmers tekniska högskola · Göteborg · HT 2026BI20,16HP1,55Sök/plats9,1
- Tekniskt basår på distansChalmers tekniska högskola · Göteborg · HT 2026BI–HP1,25Sök/plats18,7
- Datateknik (civilingenjörsprogram)Chalmers tekniska högskola · Göteborg · HT 2026BI18,44HP1,45Sök/plats7,5
- Teknisk fysik (civilingenjörsprogram)Chalmers tekniska högskola · Göteborg · HT 2026BI21,58HP1,75Sök/plats8,7
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,64 | 116 | 19,64 | 81 | 287 |
| BII | 19,47 | 13 | 19,47 | 13 | 68 |
| HP | 1,50 | 31 | 1,50 | 24 | 306 |
| BF | 4,00 | 1 | – | 0 | 1 |
| APFM | – | 0 | – | 0 | 0 |
| DA | * | 7 | * | 7 | 0 |
| ZBGAR | * | 25 | * | 25 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 266 | 17 % | 23 | 15 % |
| Män | 1 272 | 83 % | 127 | 85 % |
| 24 år eller yngre | 1 420 | 92 % | 139 | 93 % |
| 25–34 år | 99 | 6 % | 10 | 7 % |
| 35 år eller äldre | 19 | 1 % | 1 | 1 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 19,64 i betygsgruppen BI, 19,47 i BII, 1,50 på högskoleprovet.
Hur många sökte Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram) HT 2026?
1 538 personer sökte, och 280 hade programmet som förstahandsval. 150 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,64 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod