Arkitektur
Chalmers tekniska högskola, Göteborg
- Hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Arkitektexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
11,6 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,79 | 18,60 | −0,19 | 240 | −0,12 |
| BII | 20,15 | 20,35 | +0,20 | 86 | +0,03 |
| HP | 1,35 | 1,35 | oförändrat | 244 | oförändrat |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−2,39)
- HP 5 år: fallande (−0,25)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 18,60 | 20,35 | 1,35 | 1 447 | 332 | 125 |
| HT 2025 | 19,75 | 20,75 | 1,50 | 1 853 | 425 | 105 |
| HT 2024 | 20,52 | 21,45 | 1,50 | 2 303 | 600 | 105 |
| HT 2023 | 21,30 | 21,54 | 1,60 | 2 784 | 731 | 105 |
| HT 2022 | 21,41 | 21,62 | 1,65 | 2 846 | 713 | 108 |
| HT 2021 | 20,99 | 21,40 | 1,60 | 3 005 | 726 | 105 |
| HT 2020 | 21,00 | 21,44 | 1,50 | 2 568 | 657 | 105 |
| HT 2019 | 20,98 | 21,44 | 1,60 | 2 089 | 531 | 105 |
| HT 2016 | 21,30 | 20,99 | 1,65 | 2 007 | 491 | 105 |
| HT 2015 | 21,50 | 21,25 | 1,65 | 2 030 | 483 | 105 |
| HT 2014 | 21,60 | 21,95 | 1,75 | 2 261 | 609 | 107 |
| HT 2013 | 21,70 | 22,10 | 1,70 | 2 248 | 545 | 100 |
| HT 2012 | 21,70 | 22,25 | 1,70 | 2 534 | 616 | 110 |
| HT 2011 | 21,79 | 22,41 | 1,80 | 2 244 | 585 | 84 |
| HT 2010 | 22,09 | 22,30 | 1,90 | 2 553 | 688 | 79 |
| HT 2009 | 1,80 | 2 466 | 673 | 80 | ||
| HT 2008 | 1,70 | 1 701 | 513 | 84 |
Om programmet
Är du intresserad av hur människor bor, hur en bra arbetsplats kan formas och hur våra städer byggs så att de är rättvisa, attraktiva och hållbara? Den här utbildningen är för dig som vill arbeta i team och projektform, och som vill utveckla din förmåga att gestalta den byggda miljön för att bidra till en hållbar utveckling.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller Matematik 3c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Naturkunskap 2 kan ersättas av Kemi 1 och Fysik 1a eller 1b1+1b2. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2, Engelska nivå 2. Naturkunskap nivå 2 kan ersättas av Kemi nivå 1 och Fysik nivå 1b eller Fysik 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Chalmers tekniska högskola
Liknande program vid Chalmers tekniska högskola
- Tekniskt basårChalmers tekniska högskola · Göteborg · HT 2026BI–HP1,30Sök/plats9,2
- Industriell ekonomi (civilingenjörsprogram)Chalmers tekniska högskola · Göteborg · HT 2026BI21,45HP1,75Sök/plats18,8
- Maskinteknik (civil- och högskoleingenjörsprogram)Chalmers tekniska högskola · Göteborg · HT 2026BI20,16HP1,55Sök/plats9,1
- Tekniskt basår på distansChalmers tekniska högskola · Göteborg · HT 2026BI–HP1,25Sök/plats18,7
- Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram)Chalmers tekniska högskola · Göteborg · HT 2026BI19,64HP1,50Sök/plats10,3
- Datateknik (civilingenjörsprogram)Chalmers tekniska högskola · Göteborg · HT 2026BI18,44HP1,45Sök/plats7,5
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,79 | 130 | 18,60 | 72 | 240 |
| BII | 20,15 | 15 | 20,35 | 12 | 86 |
| HP | 1,35 | 34 | 1,35 | 26 | 244 |
| BF | 4,00 | 2 | 4,00 | 1 | 5 |
| AU | * | 14 | * | 14 | 0 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 940 | 65 % | 89 | 71 % |
| Män | 507 | 35 % | 36 | 29 % |
| 24 år eller yngre | 1 231 | 85 % | 98 | 78 % |
| 25–34 år | 161 | 11 % | 22 | 18 % |
| 35 år eller äldre | 55 | 4 % | 5 | 4 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Arkitektur vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,60 i betygsgruppen BI, 20,35 i BII, 1,35 på högskoleprovet.
Hur många sökte Arkitektur HT 2026?
1 447 personer sökte, och 332 hade programmet som förstahandsval. 125 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −1,15 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod